Zabiegani rodzice małych pacjentów nie mają czasu, aby każdorazowo chodzić do apteki po preparat dla dziecka. Warto wcześniej, przed wystąpieniem objawów zaopatrzyć się w kilka leków, które zawsze będą pod ręką i pozwolą na szybkie reagowanie na dziecięce dolegliwości.

Zabiegani rodzice małych pacjentów nie mają czasu, aby każdorazowo chodzić do apteki po preparat dla dziecka. Warto wcześniej, przed wystąpieniem objawów zaopatrzyć się w kilka leków, które zawsze będą pod ręką i pozwolą na szybkie reagowanie na dziecięce dolegliwości. Listę przegotowali eksperci z portalu efarmaceuta.pl.

Lista podstawowa

Zawiera leki i wyroby medyczne, które powinny obowiązkowo znaleźć się w domowej apteczce na wypadek wystąpienia choroby lub urazu. Są to:

 • Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe - ibuprofen (Nurofen dla dzieci, Ibum dla dzieci) oraz paracetamol (Panadol dla dzieci, Efferalgan), które są obecnie uważane za najbezpieczniejsze substancje z tej grupy terapeutycznej, działają szybko i skutecznie.

 • Leki na biegunkę - mali pacjenci są bardzo podatni na odwodnienie organizmu, dlatego takim objawom należy niezwłocznie przeciwdziałać za pomocą preparatów adsorbujących (Smecta - saszetkę rozpuścić w 50ml wody i podawać małymi porcjami, można również wymieszać ją z płynnym pokarmem np. bulionem) oraz doustnej terapii nawadniającej np. Acidolit, Orsalit, Floractin. Co ważne, gotowych roztworów nie wolno dosładzać. Czas trwania biegunki skrócą również probiotyki np. Dicoflor 30, Acidolac Baby.
 • Leki na inne problemy pokarmowe - szybko i skutecznie można wyleczyć kolkę (Espumisan i Esputicon w kroplach), zaparcia (Dicopeg Junior, Czopki glicerolowe), a także łagodzić niestrawność (herbatka rumiankowa, koper włoski) i wzmagać łaknienie (Apetizer, Hartuś Apetyt - od 3 r.ż.).
 • Preparaty na problemy skórne - odparzenia pieluszkowe bądź przypadkowe otarcia, które należy jak najszybciej ochronić. Pomogą w tym np. Bepanthen, Alantan Plus, Tołpa Dermo Baby lub Sudocrem oraz woda utleniona, niezbędna do dezynfekcji ran.
 • Sól fizjologiczna - jest to obojętny dla organizmu roztwór chlorku sodu, którym bezpiecznie można przemywać m.in. ropiejące powieki, uszy, nos (np. Fixsin Junior) i powierzchowne rany u dziecka.
 • Opatrunki m.in. jałowe gaziki, plastry, kompresy itd.
 • Termometr - najlepiej elektroniczny.

Lista dodatkowa

Zawiera leki używane sporadycznie, które mogą się przydać w innych dolegliwościach. Są to:

 • Roztwory wody morskiej - Marimer hipertoniczny, Quixx, Sterimar - bezpieczne w zwalczaniu nieżytu nosa;
 • Żele na ząbkowanie - Bobodent, Kin Baby, Pansoral;
 • Środki wzmacniające odporność np. Sambucol Baby (od 6 mc.), Febricold Baby (od 1 r.ż.);
 • Preparaty na ukąszenia takie jak Allertec Ukąszenia, Fenistil żel, Dapis.

Skompletowanie apteczki dla niemowlęcia nie jest trudne ani czasochłonne. Wszystkie preparaty z obu list bez problemu dostaniemy w każdej aptece. Jest to niezbędny element troski o małe dziecko, które wymaga szczególnej uwagi. Należy pamiętać, że najmłodsi pacjenci nie mogą przyjmować wielu leków stosowanych przez osoby dorosłe, dlatego w razie wątpliwości powinno się zawsze zapoznać z ulotką dołączoną do opakowania. Jeśli problemy nie mijają i dziecko czuje się coraz gorzej, zalecamy niezwłoczne udanie się do lekarza pediatry.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku