Odkąd weszły w życie przepisy zmuszające nas do częściowej segregacji śmieci, na ulicach i na prywatnych posesjach obserwujemy prawdziwy wysyp najróżniejszych pojemników na odpady. Zniknęła dawna szarzyzna polegająca na tym, że wszyscy mieliśmy podobne kosze: szaro-bure, metalowe, z cienką klapą, w kształcie walca.

Dziś, w zależności od przeznaczenia, kosze mają różne kształty i kolory. Również materiały, z których są produkowane, są różnorodne: mamy kosze plastikowe, metalowe, siatkowe oraz wykonane z włókna szklanego. Jak wybrać najlepszy kosz na odpady, odpowiadający naszym potrzebom? Poniżej krótki przewodnik po pojemnikach na śmieci w Polsce.

Jedną z najważniejszych kwestii, którą należy rozważyć podczas wyboru kosza na śmieci jest jego wielkość. Najmniejsze kosze na odpady mają pojemność 60 - 80 l. Największe kontenery: nawet 1100 l. Te ostatnie wykorzystywane są najczęściej przez administratorów osiedli mieszkaniowych oraz budynków użyteczności publicznej. W przeciętnym domu jednorodzinnym natomiast tak duży kosz, przy regularnym  opróżnianiu pojemnika przez firmę wywożącą śmieci nigdy nie jest zapełniany do końca. 

Typowa oferta sklepu oferującego pojemniki na śmieci zawiera kosze o pojemnościach: 60-80, 120, 240, 360, 600 i 770 l. 

O ile wspomniane 1100 l to pojemność, która nie jest wskazana dla domu jednorodzinnego, o tyle już kosz o pojemności 770 l może okazać się odpowiedni dla licznej rodziny. Standardowo jednak ocenia się, że dla czteroosobowej rodziny, od której śmieci odbiera się raz na dwa tygodnie, wystarczający będzie kosz o pojemności ok. 120 l.

Podczas przeglądania oferty pojemników na śmieci w sklepach zwykle najszybciej zwracamy uwagę na te utrzymane w wyraźnych, jaskrawych kolorach. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup takiego kosza, warto wyobrazić sobie, jak będzie prezentował się w naszym ogrodzie: najczęściej niestety to, że rzuca się w oczy, nie jest żadną zaletą.

Zastosowanie pojemników kolorowych jest pomocne przy segregowaniu odpadów. Zaopatrzenie się w kosze o tych kolorach, które obowiązują dla konkretnego typu odpadów na danym terenie będzie praktycznym rozwiązaniem.

Kolorowe kosze na odpady mają zastosowanie przy segregowaniu odpadów

Niebieskie pojemniki są najczęściej przeznaczone do papieru i kartonu. Pojemniki żółte natomiast: dla składowania odpadów z tworzyw sztucznych i aluminium. Kosze zielone i białe przeznaczone są do wyrzucania szkła. Często natomiast zarezerwowane są dla metalu.

Najładniejsze – soczyste i pełne – kolory można uzyskać, gdy pojemniki są wykonane z tworzyw sztucznych. Nowoczesny plastik w niczym nie przypomina już tego, z którym stykaliśmy się w latach dziewięćdziesiątych. Przede wszystkim, nowoczesne pojemniki na śmieci z plastiku nie pękają pod wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych. Nie odbarwiają się pod wpływem wilgoci i palącego słońca, a ich struktura pozostaje trwała nawet gdy na zewnątrz trzaskają mrozy. Nie zmienia to faktu, że nawierzchnia pojemnika staje się z czasem chropowata i tym samym przyciąga zarazki. W przypadku takich pojemników powstaje więc potrzeba częstszego czyszczenia.

Nowoczesne pojemniki na śmieci z tworzywa sztucznego

Zdecydowanie bardziej trwałe pozostają kosze na śmieci z metalu. Mimo że wielu z nas takie kosze mogą kojarzyć się mało estetycznie, to jednak warto zweryfikować swoje wyobrażenia i obejrzeć ofertę sklepów. W dzisiejszych czasach jakość materiałów użytych do produkcji koszy, a także precyzja ich wykonania i coraz bardziej śmiałe kształty łącznie powodują, że metalowe pojemniki można określić nawet gustownymi. Niestety jednak, metalowe kosze na śmieci generują dużo hałasu i są stosunkowo ciężkie. Kwestia ciężaru kosza na śmieci jest istotna szczególnie wtedy, gdy będzie on zajmował miejsce oddalone od bramy do posesji. Wówczas za każdym razem, gdy nadejdzie moment wywozu śmieci, konieczne będzie przesuwanie kosza na śmieci. Warto więc, aby był on lekki oraz aby miał zainstalowane wygodne kółka i poręczną rączkę.

Duże pojemniki metalowe, źródło: Eco-Market.pl

Ciekawostką są także drewniane kosze na śmieci. Wyglądają niesamowicie estetycznie, doskonale wpisują się w zielone otoczenie ogrodu. Są przeznaczone głównie do odpadów suchych. Odpady mokre nie powinny być tam wrzucane nawet wówczas, gdy są zabezpieczane workami na śmieci. Przeważają tutaj względy praktyczne: trudno jest wnętrze takiego pojemnika wyczyścić.

Drewniana osłona na kosz na śmieci

Niezależnie od tego jaki kosz na śmieci wybierzemy, koniecznie musi mieć klapę, która przede wszystkim zabezpiecza jego wnętrze przed wnikaniem wilgoci, a co za tym idzie: przed gniciem i rozwojem bakterii. Poza tym, wnętrze kosza powinno być stale zamknięte ze względu na owady i gryzonie, dla których odpadki są atrakcyjnym miejscem żerowania.

Największe pojemniki mają stosunkowo ciężkie pokrywy. Dlatego należy poszukać takiego modelu, który będzie wyposażony w automatyczny wspomagacz otwierania pokrywy.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku