Nawet nie wiadomo kiedy ten czas minÄ…Å‚, a już musisz szykować pierwsze urodziny swojej pociechy. Zarówno Ty, jak i Twoi najbliżsi jesteÅ›cie podekscytowani, bÄ™dzie tort z jednÄ… Å›wieczkÄ…, sprawi Wam to wiele radoÅ›ci, ale solenizant… może siÄ™ szybko znudzić tym caÅ‚ym zainteresowaniem.

Zanim zaczniesz świętować, warto, abyś poświęciła chwilę i prześledziła w pamięci pierwszy, jakże ważny rok w życiu Twojego słodkiego bobasa... Co się wtedy działo? Jakie kroki milowe w rozwoju Twoje dziecko robiło każdego dnia? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem który powstał we współpracy z Enfamil.pl

Jak to było...

Kiedy maluch pojawiÅ‚ siÄ™ w domu, byÅ‚aÅ› trochÄ™ przerażona. Owszem, przeważaÅ‚a radość i ekscytacja, ale byÅ‚o też odrobinÄ™ obaw – czy sobie poradzÄ™, czy bÄ™dÄ™ dobrÄ… mamÄ…, czy z moim maleÅ„stwem bÄ™dzie wszystko w porzÄ…dku? To normalne myÅ›lenie u każdej Å›wieżo upieczonej mamy i nie jesteÅ› w tym odosobniona. Nic wiÄ™c dziwnego, że czasami potrafiÅ‚aÅ› godzinami podchodzić do szkraba, sprawdzać czy oddycha, zastanawiaÅ‚aÅ› siÄ™, dlaczego tak dÅ‚ugo Å›pi, dlaczego tak bardzo krzyczy – to wszystko byÅ‚o naprawdÄ™ naturalne, jednak oswoiÅ‚aÅ› siÄ™ z tÄ… myÅ›lÄ… dopiero po paru miesiÄ…cach. A jak przebiegaÅ‚ rozwój intelektualny Twojej pociechy?

Pierwszy kwartaÅ‚ – mamo, to Ty!

Przez pierwsze trzy miesiące życia dziecka zaobserwujesz wiele istotnych faktów, jednak z pewnością dużą uwagę przywiążesz do tego, że począwszy od pierwszego miesiąca, zdecydowanie reaguje na Twój głos. Nic dziwnego, w końcu słyszy go od zawsze. W pierwszym miesiącu przestaje płakać, gdy go słyszy, w kolejnym zaczyna wodzić za Tobą wzrokiem, a w trzecim ewidentnie poznaje, że to właśnie mama weszła do pokoju i nie dość, że się cieszy, to zaczyna nawet wydawać dźwięki.

 Drugi kwartaÅ‚ – i poÅ›miejÄ™ siÄ™ i pogadam

 Kolejne trzy miesiÄ…ce Twojego dziecka przebiegajÄ… pod znakiem intensywnej obserwacji. Maluch zaczyna kojarzyć przedmioty – chce je poznawać, a najlepiej wychodzi mu to poprzez wkÅ‚adanie wszystkiego do buzi. Teraz już potrafi siÄ™ Å›miać w gÅ‚os, i nawet zauważa tatÄ™ – wie, że „ten pan to żaden obcy”. MaÅ‚o tego, dziecko jest już na tyle rozwiniÄ™te intelektualnie, że rozumie, iż jeÅ›li ktoÅ› do niego mówi, to można "odpowiedzieć". Spodziewaj siÄ™ wiÄ™c ciekawego dialogu miÄ™dzy WaszÄ… dwójkÄ….

Trzeci kwartaÅ‚ – posiedzÄ™ sobie z Wami

 Siódmy miesiÄ…c to już czas, kiedy Twoje dziecko powinno samo siedzieć i to bez żadnego podparcia. ZaczynajÄ… siÄ™ też pierwsze próby, które już niebawem doprowadzÄ… do stania. A na razie Å›wietnie idzie mu peÅ‚zanie – ale zdecydowanie bardziej preferuje kierunek do tyÅ‚u. Kolejny miesiÄ…c to przeważnie czas, na który czekasz z utÄ™sknieniem – zaczyna siÄ™ pierwsza próba powiedzenia ma-ma, ale również ta-ta czy da-da.  Kolejny miesiÄ…c trzeciego kwartaÅ‚u oraz kolejny krok milowy – i to w dosÅ‚ownym tego sÅ‚owa znaczeniu, ponieważ wtedy Twój maluch powinien zacząć stawiać pierwsze kroki.

 Czwarty kwartaÅ‚ –i siÄ™ zaczęło!

 I oto zbliżamy się do wspomnianego wcześniej roczku. Mały solenizant potrafi dość pewnie stawiać kroki, "mama" i "tata" to już nie zlepki sylab, ale słowa, których znaczenie rozumie. Rozumie też słowo "nie" i bardzo chętnie go używa. Jest małym inteligentnym człowiekiem, który uwielbia różne gry i rozumie proste polecenia.

Powody do niepokoju?

Każde dziecko jest indywidualnÄ… jednostkÄ…, wcale nie musi zacząć chodzić czy mówić w tym samym czasie, co jego rówieÅ›nicy z najbliższego otoczenia. Ale jeÅ›li roczniak w ogóle nie pokazuje części ciaÅ‚a, nie reaguje na swoje imiÄ™ czy nie potrafi powtórzyć prostych gestów – warto udać siÄ™ do pediatry.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Co to sÄ… zabawki sensoryczne

Wersja do druku