Nałóg tytoniowy jest jednym z najbardziej szkodliwych dla zdrowia człowieka nałogów. Palenie papierosów sprzyja powstawaniu wielu chorób, między innymi układu krążenia, czy też oddechowego. Papierosowy dym przyśpiesza również starzenie się skóry oraz niekorzystnie wpływa na wygląd włosów, skóry i paznokci. Uzależnić się od papierosów jest bardzo łatwo, jednak skutecznie i szybko rzucić palnie jest już o wiele trudniej.

Przygotowanie do walki z nałogiem

Rzucanie palenia jest bardzo trudne ze względu na silnie uzależniającą nikotynę, która działa ekstremalnie szybko na ludzki organizm. Warto z tego miejsca przypomnieć, że nikotyna została uznana przez WHO za narkotyk. Ci, którym udało się rzucić palnie mogą nazywać siebie zwycięzcami. W przypadku rzucania palenia sama chęć pożegnania się z nałogiem nie wystarczy. Aby rzucić palenie należy się odpowiednio dobrze przygotować do walki z wrogiem, którym w tym przypadku jest nikotyna. Walka z nałogiem tytoniowym wymaga od nas odpowiedniego nastawienia psychicznego. Decyzja o rzuceniu palenia musi być nieodwołalna. Chcąc sobie uzmysłowić jak bardzo szkodliwe dla ludzkiego organizmu jest palnie papierosów, warto wypisać sobie skutki uboczne i choroby jakie wywoływane są przez trujący dym tytoniowy. Koniecznie trzeba przyjrzeć się uważnie swojemu ciału, to pomoże stworzyć taką listę. Własnoręcznie spisana lista z pewnością podziała motywująco. O decyzji rzucania palenia trzeba także poinformować osoby, które na co dzień nas otaczają. Ich wsparcie będzie bardzo potrzebne, ważne jest aby nikt nam nie proponował chociażby „małego dymka”. Najbliżsi powinni nas wspierać i motywować w tej trudnej i niełatwej walce, a nie ją utrudniać. Warto wyznaczyć sobie datę i trzymać się jej, najlepiej aby był to dla nas spokojny okres w życiu. Wszelkie nerwowe i stresujące sytuacje będą wzmagały chęć sięgnięcia po papierosa.

Co robić, a czego unikać podczas rzucania palenia?

Kiedy rozpoczęliśmy walkę z nałogiem tytoniowym nie możemy ulec chęci zapalenia. Koniecznie trzeba walczyć z pokusą poprzez: unikanie znajomych i osób które palą oraz miejsc dla palaczy, a także okazji do zapalenia. Unikać trzeba również sytuacji nerwowych i stresujących, a także ograniczyć spożycie kawy i herbaty, a w szczególności napojów alkoholowych. Wyeliminować trzeba też sytuacje w których odruchowo sięgaliśmy po papierosa np. podczas długich rozmów przez telefon. W rzucaniu palenia pomaga aktywność fizyczna zwłaszcza ta na świeżym powietrzu, skuteczne są także spacery i medytacje. Chcąc ograniczyć nerwowość warto mieć jakiś mały przedmiot, który zajmie nasze dłonie. Rzucający palnie muszą pić dużo wody oraz ziołowych naparów, które wspomagają oczyszczanie organizmu. Ważny jest również sen, zwłaszcza na początku walki z nałogiem.

Pomoc specjalisty

Osoby, które są silnie uzależnione od nikotyny i palą od wielu lat mogą samodzielnie sobie nie poradzić . Chcąc uporać się z nałogiem powinny poprosić o pomoc specjalistę, może to być farmaceuta, który zaproponuje odpowiednie preparaty lub lekarz, który wskaże odpowiednie metody i zaleci przyjmowanie leków. W walce z nałogiem tytoniowym nie należy się poddawać, trzeba działać do skutku. Niektóre osoby powinny skorzystać z pomocy psychologa lub grupy wsparcia. Warto szukać ratunku również u osób, które rzuciły palnie, będą one motywować i udzielać dobrych rad.

Źródło:
1.https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/nalogi/rzucanie-palenia-jak-skutecznie-przestac-palic-bez-skutkow-ubocznych_33496.html
2. https://www.euroclinix.net/pl/rzucanie-palenia
3. https://jakrzucicpalenie.pl/objawy/


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Jaką formę psychoterapii wybrać

Wersja do druku