Nałóg tytoniowy jest jednym z najbardziej szkodliwych dla zdrowia człowieka nałogów. Palenie papierosów sprzyja powstawaniu wielu chorób, między innymi układu krążenia, czy też oddechowego. Papierosowy dym przyśpiesza również starzenie się skóry oraz niekorzystnie wpływa na wygląd włosów, skóry i paznokci. Uzależnić się od papierosów jest bardzo łatwo, jednak skutecznie i szybko rzucić palnie jest już o wiele trudniej.

Przygotowanie do walki z nałogiem

Rzucanie palenia jest bardzo trudne ze wzglÄ™du na silnie uzależniajÄ…cÄ… nikotynÄ™, która dziaÅ‚a ekstremalnie szybko na ludzki organizm. Warto z tego miejsca przypomnieć, że nikotyna zostaÅ‚a uznana przez WHO za narkotyk. Ci, którym udaÅ‚o siÄ™ rzucić palnie mogÄ… nazywać siebie zwyciÄ™zcami. W przypadku rzucania palenia sama chęć pożegnania siÄ™ z naÅ‚ogiem nie wystarczy. Aby rzucić palenie należy siÄ™ odpowiednio dobrze przygotować do walki z wrogiem, którym w tym przypadku jest nikotyna. Walka z naÅ‚ogiem tytoniowym wymaga od nas odpowiedniego nastawienia psychicznego. Decyzja o rzuceniu palenia musi być nieodwoÅ‚alna. ChcÄ…c sobie uzmysÅ‚owić jak bardzo szkodliwe dla ludzkiego organizmu jest palnie papierosów, warto wypisać sobie skutki uboczne i choroby jakie wywoÅ‚ywane sÄ… przez trujÄ…cy dym tytoniowy. Koniecznie trzeba przyjrzeć siÄ™ uważnie swojemu ciaÅ‚u, to pomoże stworzyć takÄ… listÄ™. WÅ‚asnorÄ™cznie spisana lista z pewnoÅ›ciÄ… podziaÅ‚a motywujÄ…co. O decyzji rzucania palenia trzeba także poinformować osoby, które na co dzieÅ„ nas otaczajÄ…. Ich wsparcie bÄ™dzie bardzo potrzebne, ważne jest aby nikt nam nie proponowaÅ‚ chociażby „maÅ‚ego dymka”. Najbliżsi powinni nas wspierać i motywować w tej trudnej i nieÅ‚atwej walce, a nie jÄ… utrudniać. Warto wyznaczyć sobie datÄ™ i trzymać siÄ™ jej, najlepiej aby byÅ‚ to dla nas spokojny okres w życiu. Wszelkie nerwowe i stresujÄ…ce sytuacje bÄ™dÄ… wzmagaÅ‚y chęć siÄ™gniÄ™cia po papierosa.

Co robić, a czego unikać podczas rzucania palenia?

Kiedy rozpoczęliśmy walkę z nałogiem tytoniowym nie możemy ulec chęci zapalenia. Koniecznie trzeba walczyć z pokusą poprzez: unikanie znajomych i osób które palą oraz miejsc dla palaczy, a także okazji do zapalenia. Unikać trzeba również sytuacji nerwowych i stresujących, a także ograniczyć spożycie kawy i herbaty, a w szczególności napojów alkoholowych. Wyeliminować trzeba też sytuacje w których odruchowo sięgaliśmy po papierosa np. podczas długich rozmów przez telefon. W rzucaniu palenia pomaga aktywność fizyczna zwłaszcza ta na świeżym powietrzu, skuteczne są także spacery i medytacje. Chcąc ograniczyć nerwowość warto mieć jakiś mały przedmiot, który zajmie nasze dłonie. Rzucający palnie muszą pić dużo wody oraz ziołowych naparów, które wspomagają oczyszczanie organizmu. Ważny jest również sen, zwłaszcza na początku walki z nałogiem.

Pomoc specjalisty

Osoby, które są silnie uzależnione od nikotyny i palą od wielu lat mogą samodzielnie sobie nie poradzić . Chcąc uporać się z nałogiem powinny poprosić o pomoc specjalistę, może to być farmaceuta, który zaproponuje odpowiednie preparaty lub lekarz, który wskaże odpowiednie metody i zaleci przyjmowanie leków. W walce z nałogiem tytoniowym nie należy się poddawać, trzeba działać do skutku. Niektóre osoby powinny skorzystać z pomocy psychologa lub grupy wsparcia. Warto szukać ratunku również u osób, które rzuciły palnie, będą one motywować i udzielać dobrych rad.

Źródło:
1.https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/nalogi/rzucanie-palenia-jak-skutecznie-przestac-palic-bez-skutkow-ubocznych_33496.html
2. https://www.euroclinix.net/pl/rzucanie-palenia
3. https://jakrzucicpalenie.pl/objawy/


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Jaką formę psychoterapii wybrać

Wersja do druku