Dna moczanowa to choroba, która powoduje ból i zmniejsza ruchomość stawów. Najlepiej zapobiegać jej przez terapię farmakologiczną wspieraną rehabilitacją. W Polsce funkcjonuje wiele ośrodków wyspecjalizowanych w leczeniu artretyzmu. Sprawdź, jakie zabiegi sanatoryjne przyniosą ulgę w chorobie i gdzie można odbyć turnus rehabilitacyjny.

Zabiegi sanatoryjne mogą znacznie pomóc w złagodzeniu przebiegu artretyzmu. Przyczyną choroby są gromadzące się w komórkach puryny, które są jednym z efektów rozkładu kwasu moczanowego, zawartego w żywności. Przeciwdziałanie podagrze polega na zmniejszeniu ich ilości w organizmie oraz przyspieszeniu wydalania zbędnych produktów przemiany materii z komórek i stymulowaniu odbudowy tkanek.

W sanatoriach wyspecjalizowanych w leczeniu chorób stawów pacjenci mogą korzystać z różnorodnych zabiegów, pomagających w złagodzeniu dolegliwości i usunięciu puryn z organizmu. Są to różnego rodzaju kąpiele (np. siarczkowe), masaże, a także kuracje przebiegające przy oddziaływaniu na organizm impulsami elektrycznymi o niskiej częstotliwości, dźwiękiem, a nawet niską temperaturą (krioterapia). Mają one na celu przyspieszenie krążenia krwi i pobudzenie komórek do szybkiej regeneracji. Zwykle optymalne efekty można uzyskać dopiero po kilku sesjach. Dlatego najlepiej korzystać z nich codziennie lub raz na dwa dni podczas kilkunastodniowego turnusu.

Sanatoria leczące choroby stawów w Polsce zlokalizowane są w województwach świętokrzyskim, pomorskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim. Najpopularniejszym z nich jest ośrodek w Busku-Zdroju – czterogwiazdkowy Hotel Słoneczny Zdrój Medical Spa & Wellness. Sanatorium znane jest z oferowania kąpieli w wodach siarczkowych, których źródła zlokalizowane są w pobliżu miejscowości. Ponadto w ramach rehabilitacji można tam skorzystać z masaży, termoterapii, krioterapii, fizykoterapii i światłoterapii. Nad stanem kuracjuszy czuwa wykwalifikowana kadra lekarzy specjalistów i fizjoterapeutów. Na pobyt w ośrodku można otrzymać dofinansowanie z PFRON.

Czytaj więcej na stronie: Dna moczanowa - leczenie w Słonecznym Zdroju


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Latarka jaką wybrać
Rehabilitacja Wroc?aw

Wersja do druku