Ból kolana nie zawsze jest spowodowany stłuczeniem, skaleczeniem czy innym urazem i nie zawsze możemy liczyć na to, że „samo przejdzie”, jeżeli tylko na pewien czas powstrzymamy się od aktywności sportowych, obciążających kolana. Czasem bolące kolano może być oznaką poważniejszych chorób, stanów zapalnych czy infekcji bakteryjnych. Jedną z częstych dolegliwości, której towarzyszą tego rodzaju bóle, jest zwyrodnienie stawów.

Przyczyny zwyrodnienia stawów

Zwyrodnienie stawu kolanowego jest zazwyczaj powodowane przez zespół nakładających się na siebie czynników. Duże znaczenie ma wiek i płeć – najbardziej narażone na taką dolegliwość są kobiety w czasie menopauzy i w podeszłym wieku. Wynika to po części z zaburzeń hormonalnych polegających na spadku poziomu estrogenu, co z kolei przyczynia się do zmniejszenia się ilości wapnia w organizmie. Zjawiskiem sprzyjającym powstawaniu choroby zwyrodnieniowej stawów jest także nadwaga lub otyłość oraz czynniki genetyczne i wady wrodzone powodujące znaczne obciążenie stawu kolanowego. Ponadto na zwyrodnienie stawów często cierpią osoby wykonujące pracę wymagającą eksploatacji stawów kolanowych lub amatorzy aktywności sportowych. Niekiedy początkiem chorób stawów może być również uraz kolana, podczas którego chrząstka stawowa została uszkodzona.

Leczenie chorób zwyrodnieniowych stawów

W leczeniu zwyrodnienia stawu kolanowego przeważają metody zachowawcze, takie jak stosowanie leków oraz maści przeciwbólowych i przeciwzapalnych, przyjmowanie odpowiednich suplementów diety lub zastrzyków z kwasem hialuronowym czy sterydami. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby zwyrodnieniowej stawów zalecany jest zabieg zwany artroskopią, podczas którego do kolana przez niewielki otwór wprowadza się specjalny przyrząd, który „naprawia” chrząstkę stawową. Natomiast ostatecznym rozwiązaniem jest przeprowadzenie endoprotezo plastyki, czyli operacji wymiany stawu kolanowego na implant. Duże znaczenie w leczeniu zapalenia stawów ma także rehabilitacja – do najpopularniejszych metod należy fizykoterapia i kinezyterapia.

Niepokojące objawy – po czym poznać ból stawów?

O zwyrodnieniu stawów mówi się wówczas, gdy mamy do czynienia z ubytkiem płynu stawowego, który pełni funkcję amortyzatora i zmniejsza tarcie. W związku z tym tkanka ochraniająca chrząstki stawowe ulega stopniowemu zniszczeniu, a kości zaczynają ocierać się o siebie. Według informacji zamieszczonych na portalu https://bolikolano.pl/czym-jest-choroba-zwyrodnieniowa-stawow.html, do najbardziej wyrazistych oznak choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego można zaliczyć uporczywy ból, który nie ustępuje nawet w czasie spoczynku. Może temu towarzyszyć obrzęk, a niekiedy pojawia się też zgrzytanie (niekiedy wręcz słyszalne) podczas zginania kolan oraz zesztywnienie kolan po dłuższym bezruchu. W miarę postępowania choroby zmniejsza się zakres ruchu kolan, a co za tym idzie – nasilają się trudności z chodzeniem czy nawet wstawaniem lub siadaniem. Aby jak najskuteczniej zaradzić zwyrodnieniu stawów, należy już po zauważeniu pierwszych objawów zgłosić się do lekarza, który skieruje nas na badanie RTG.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku