Kiedy oko atakuje zaćma, całkowicie zmienia się wizja świata. Kształty stają się rozmazane, kolory są mało intensywne. W późniejszych stadiach choroby można odróżnić jedynie światło od ciemności… Na szczęście nie jest to choroba nieuleczalna. Operacja zaćmy to dziś jedyny sposób, by się jej pozbyć. Choć słowo „operacja” brzmi w naszych uszach poważnie, zabieg ten jest prosty i wykonuje się go bardzo szybko. Na czym polega i jak przebiega?

Usunąć soczewkę

Ogniskiem problemu, jeśli chodzi o zaćmę, jest rzecz jasna soczewka oka – mały, przypominający ziarno soczewicy element umiejscowiony zaraz za tęczówką. Gdy jest zdrowy, bez przeszkód przepuszcza promienie świetlne i jest w stanie odpowiednio skupiać je na siatkówce oka, tak, by obecny tam nerw wzrokowy mógł przesłać do mózgu wyraźny, ostry obraz. Zaćma polega jednak na mętnieniu soczewki, które uniemożliwia odpowiedni przepływ światła i jego skupianie pod właściwym kątem. Dlatego chorzy na zaćmę widzą jak przez mgłę.

Operacja zaćmy skupia się więc na rozwiązaniu tego problemu. Jak do tej pory medycyna nie odkryła sposobu na farmakologiczne czy radiologiczne cofnięcie procesu mętnienia soczewki, dlatego też konieczne jest rozwiązanie mechaniczne. Zmętniałą soczewkę, która przestała spełniać swoją rolę, należy wyciąć i zastąpić sztuczną soczewką wewnątrzgałkową.

Tryb jednego dnia

Sam zabieg, o którym mowa, jest naprawdę ekspresowy – trwa od 15 do 30 minut! Niewiele jest równie błyskawicznych i tak odmieniających życie pacjenta operacji. Na wszystkie działania okołooperacyjne trzeba sobie zarezerwować jeden dzień.

Co wydarzy się tego dnia? Najpierw pacjentowi zaaplikowane zostaną specjalne krople znieczulające oraz leki uspokajające, dzięki czemu cały zabieg będzie bezbolesny. Trzeba będzie nieco odczekać, by środki zaczęły działać. Następnie do akcji przystąpi chirurg. Sama operacja zaćmy to właściwie 4 zasadnicze kroki:

  • nacięcie rogówki oka – kliniki prywatne stosują nowoczesną metodę fakoemulsyfikacji: rogówkę nacina się na 3 mm, nie ma też potrzeby zakładania szwów;
  • usunięcie zmętniałej naturalnej soczewki oka z otaczającej ją torebki;
  • wstawienie na jej miejsce wybranej przez pacjenta sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej (standardowa soczewka pozwala rozwiązać problem zaćmy, można jednak zdecydować się też na soczewkę o dodatkowych właściwościach korekcyjnych i przy okazji pozbyć się krótkowzroczności czy astygmatyzmu);
  • założenie opatrunku.

Po takim zabiegu (wykonanym w klinice prywatnej) pacjent nie wymaga hospitalizacji – wystarczy godzinna obserwacja po zakończeniu operacji. Konieczne będą jednak regularne wizyty kontrolne, by sprawdzić, czy wszystko przebiega zgodnie z założeniami.

Utrudnienia w życiu codziennym, powodowane przez zaćmę, mogą więc zostać szybko i bezboleśnie zlikwidowane. Nie ma się czego obawiać. Odważ się i pokonaj chorobę!


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku