W przeliczeniu na metr kwadratowy, budowa domu często okazuje się tańsza niż zakup nieruchomości z rynku wtórnego. Decydując się na taki krok, należy jednak wziąć pod uwagę także takie czynniki, jak cena działki, lokalizacja, standard wykończenia i tempo inwestycji.

Ile kosztuje metr kwadratowy domu?

Najłatwiejszym sposobem na porównanie kosztów samodzielnie budowanego domu i nieruchomości z rynku wtórnego jest zestawienie cen za metr kwadratowy. Szacuje się, że samodzielna budowa domu to koszt od 2,5 do 3 tysięcy złotych za jeden metr kwadratowy. Do kosztorysu należy oczywiście doliczyć jeszcze wartość działki, na której stanie dom. Ceny metra kwadratowego na rynku wtórnym są bardziej zróżnicowane w zależności od lokalizacji. W Gdańsku jest to około 3,5-5 tysięcy, we Wrocławiu 4-5,5 tysięcy, a w Warszawie i Krakowie od 5 tysięcy złotych w górę. W dużych miastach budowa domu jest więc często bardziej opłacalna. Inaczej wygląda sytuacja w mniejszych miejscowościach, gdzie ceny za metr kwadratowy domu z rynku wtórnego spadają obecnie do nawet 2 tysięcy złotych. Przed podjęciem decyzji, warto sprawdzić ceny nieruchomości w okolicy i obliczyć, które z rozwiązań będzie bardziej opłacalne.

Samodzielna budowa domu: niższa cena i projekt dostosowany do własnych potrzeb

Budowa domu to dobre rozwiązanie dla mieszkańców miast i osób, które posiadają już własną działkę. W tych przypadkach postawienie budynku od zera może okazać się tańsze niż zakup domu od poprzedniego właściciela. Jest to możliwe także dlatego, że koszt materiałów budowlanych jest dużo niższy niż 10-15 lat temu, a ceny nadal spadają. Własny dom daje też możliwość kontrolowania przebiegu budowy i dopasowania wnętrz do własnych potrzeb. Inwestor wybiera projekt i to on decyduje w najmniejszych szczegółach, jak będzie wyglądał jego przyszły dom.

Zakup domu z rynku wtórnego: pewna i szybka inwestycja

Największą zaletą zakupu domu z rynku wtórnego jest szybka możliwość przeprowadzki. Podczas gdy budowa domu trwa nawet kilka lat, do gotowego domu można wprowadzić się od razu po dopełnieniu wszystkich formalności. Dodatkowo, domy dostępne na rynku wtórnym są często położone w atrakcyjnych lokalizacjach (na przykład w pobliżu centrum miasta), gdzie nie ma możliwości zakupu działki i budowy nowego domu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku