Botox (toksyna botulinowa) pojawił się pod koniec 1980. Początkowo był stosowany przez okulistów do leczenia zaburzeń skurczy mięśni oka. Od 1996 r. znajduje również zastosowanie 
w kosmetyce i medycynie estetycznej.

Toksynę botulinową wykorzystuje się bowiem do leczenia nadpotliwości dłoni, pach i stóp. Wystarczy jeden zabieg, by pozbyć się tej dolegliwości na kilka miesięcy. Ponadto botox jest nieustannie przedmiotem badań w leczeniu wielu innych schorzeń:
od kolan, choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego i zaburzeniu stawu skroniowego (TMJ) aż po  migrenowe bóle głowy i łagodny rozrost stercza (BPH). Jest również obecnie najpopularniejszą i najskuteczniejszą metodą pozwalającą na likwidację zmarszczek mimicznych znajdujących się w górnej części twarzy, czyli tzw. kurzych łapek, zmarszczek palacza oraz lwiej zmarszczki, czyli bruzdy między brwiami. Zakres działania preparatu jest tak szeroki, że mogą z niego korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zabiegi przy użyciu botoxu polegają na wstrzykiwaniu małych dawek preparatu w skórę na wybranych partiach twarzy.


Działanie botoxu

Po wstrzyknięciu preparatu impulsy nerwowe przepływające z mózgu do wybranych tkanek mięśniowych zostają zablokowane. W efekcie, następuje relaksacja mięśni mimicznych. Dzięki temu nie tworzą się zmarszczki. Ponieważ unieruchomione zostają jedynie niewielkie fragmenty skóry, reszta mięśni może funkcjonować normalnie. Dzięki temu twarz nie wygląda nienaturalnie. Zabiegi wykonywane przy użyciu z toksyny botulinowej redukują aż do 80% zmarszczek.  Sam zabieg trwa około 15-20 minut. Może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym, przy pomocy kremu. Efekty pojawiają się po ok. 7 dniach i utrzymują się średnio od 3 do 6 miesięcy. Jest to zależne od indywidualnych predyspozycji pacjenta, ilości podanego preparatu i rezultatu, jaki chce uzyskać. Zwykle kolejny zabieg można wykonać już po 3-4 miesiącach. Są jednak pacjenci, u których zupełnie wystarczający jest jeden zabieg w ciągu roku.

Botox w rękach doświadczonego specjalisty jest bezpieczny dla zdrowia. Pozostaje po nim jedynie niewielki siniak, który szybko znika. Nie ma ograniczeń wiekowych do jego stosowania z uwagi na fakt, że poza wygładzeniem skóry efektem działania botoxu jest spowolnienie pogłębiania istniejących zmarszczek i zapobieganie powstawaniu nowych. Zwykle na zabieg decydują się Panie
i Panowie w średnim wieku, jednak coraz częściej korzystają z niego również osoby młode, poniżej 30 roku życia. Bardzo często w ich przypadku wstrzyknięcie toksyny botulinowej ma działanie profilaktycznie. Jeśli nie będziemy marszczyć czoła, wówczas zmniejsza się prawdopodobieństwo, że zmarszczka utrwali się i w przyszłości będzie widoczna również bez żadnej mimiki. Ostrzykiwanie zmarszczek toksyną botulinową można łączyć także z innymi metodami liftingu twarzy. W przypadku tych bardzo głębokich i trwałych może zaistnieć konieczność uzupełnienia zabiegu o wypełnianie kwasem hialuronowym.

Przeciwwskazania

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do zabiegów z zastosowaniem toksyny botulinowej są: ciąża i karmienie piersią, zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego lub nadwrażliwość na składniki preparatu. Botoxu nie wstrzykuje się, gdy pacjent regularnie przyjmuje leki przeciwbólowe lub przeciwgorączkowe, które zawierają substancje rozrzedzające krew. Do tej grupy leków należy np. kwas acetylosalicylowy. Może one sprzyjać powstawaniu siniaków po wkłuciach. Zabiegów nie przeprowadza się również u kobiet, które są w trakcie miesiączki, gdyż w tym czasie wzrasta skłonność do krwawienia. Wszelkie wątpliwości najlepiej wyjaśnić w trakcie poprzedzającej zabieg konsultacji medycznej.

Po zabiegu

Należy zdecydowanie unikać wahań termicznych otoczenia, szczególnie przez pierwsze 48h  niezalecane jest korzystanie z sauny, łaźni parowych, solarium czy komory zimna, tzw. kriokomory. Miejsca iniekcji powinny być utrzymywane w szczególnej czystości – nie wolno ich dotykać. Bezpośrednio po zabiegu unikamy nadmiernej mimiki przez 2-3 dni. Po aplikacji botoxu bezwzględnie nie wolno schylać głowy na czas dłuższy niż 1-2 sekundy, gdyż może to spowodować niekontrolowane rozprzestrzenianie się toksyny.

Więcej informacji na temat zabiegów znajdziecie tutaj: https://plusmed.info.pl/botox/


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Czy biegać wieczorem?

Wersja do druku