Są 3 główne powody, dla których nie lubimy odwiedzin u stomatologa. Ten najważniejszy to obawa przed bólem towarzyszącym leczeniu, drugim jest konieczność poniesienia dodatkowych (często nieplanowanych) kosztów zabiegu, a trzecią jest brak czasu. Wszystkie te powody są nieracjonalne. Dlaczego?


Obawa przed bólem

Gdy zauważymy niewielki ubytek, zastanawiamy się, czy może nie lepiej odpuścić sobie jego leczenie. Wszak nie boli, w jedzeniu nie przeszkadza i może wcale się nie powiększy… Nieprawda, bez leczenia z mniejszego ubytku zawsze powstaje większy, a co gorsza bolący problem.

Z bólem zęba, który nie daje spać (a prawem Murphy'ego zawsze dzieję się tak w okolicy weekendu) biegniemy na pomoc dentystyczną. Już nie wybieramy, idziemy tam, gdzie nas przyjmą.

A jak może być? Zanim zacznie boleć wybierzmy lekarza, któremu będziemy ufać, do którego poczujemy sympatię. To zawsze ułatwia proces leczenia i dbania o stan jamy ustnej.

Przeszukując katalog firm, przyjrzyjmy się wyposażeniu gabinetu, możliwościom i umiejętnościom stomatologa, który w nim przyjmuje. Najbardziej optymalne propozycje to takie, które zawierają w sobie szeroką gamę znieczuleń oraz maksymalnie szeroką ofertę usług. Im więcej badań można wykonać na miejscu, im szerszy zakres świadczonych przez dentystę usług, tym mniej czasu poświęcimy na leczenie. Oszczędzimy przy tym sporo stresu związanego z poszukiwaniem gabinetów, które np. wykonują rentgen jamy ustnej, czy chirurga, jeśli taki będzie potrzebny. Gdy zespół specjalistów jest na miejscu mamy gwarancję, że lekarz, który nas leczy ma pełną, niezbędną wiedzę do tego, by bezbłędnie wykonać zabieg.

Znieczulenia kojarzą się dodatkowym stresem. Jest jednak wiele gabinetów, które oferują kilka rodzajów znieczuleń, w tym takich, które są całkowicie bezbolesne, a przy tym bezpieczne także dla dzieci i kobiet w ciąży. Naszą uwagę zwrócił dentysta w Krakowie, który oprócz znieczulenia komputerowego oferuje sedację wziewną, sedoanalegzję, a nawet specjalną procedurę dla osób cierpiących na dentofobię. Można więc, wśród setek gabinetów dentystycznych znaleźć taki, który zapewni maksymalny komfort leczenia.

Bardzo drogi dentysta

Wizyta w gabinecie stomatologicznym zawsze wiąże się z wydatkami. To dodatkowy „powód”, dla którego odkładamy to wydarzenie w nieskończoność. Który dentysta jest najdroższy? Ten, do którego zwrócimy się zbyt późno. Podczas, gdy leczenie niedużego ubytku może zająć 15 minut, na ekstrakcję i uzupełnienie braków w uzębieniu poświęcimy znacznie więcej czasu i znacznie więcej pieniędzy. Unikanie dentysty z powodu kosztów wizyty wydaje się być całkowicie nieracjonalne.

Brak czasu na wizytę u dentysty

Przy napiętym grafiku czasem trudno jest znaleźć czas na dodatkowe zadania. Dbałość o zdrowie powinna być jednak priorytetem. Gdy ząb zacznie dotkliwie przypominać o swojej obecności wszystkie czynności, które wykonujemy co dnia będą trwały w nieskończoność, a czasem bywają trudne do zniesienia.

Najważniejszą kwestią jest w tym przypadku wybór stomatologa oferującego jak najpełniejszy wachlarz usług dentystycznych. Gdy w jednym gabinecie można wyleczyć chore zęby, skorzystać z pomocy ortodonty, czy chirurga szczękowego, a przy tym zadbać o estetykę zębów, ilość poświęconego na przywrócenie pięknego, zdrowego uśmiechy wydatnie się skróci.  


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Jak uniknąć bólu u stomatologa

Wersja do druku