Menopauza to naturalny etap dojrzewania kobiety, z którego przyjÅ›ciem nie sposób siÄ™ kÅ‚ócić. Niemniej jednak wszelkie nieprzyjemne dolegliwoÅ›ci tego okresu nie muszÄ… być codziennoÅ›ciÄ… – część z nich można zaÅ‚agodzić, a niektóre z nich nawet do tego stopnia, że przestanÄ… być zauważalne. Jak to jest możliwe?

Objawy menopauzy – skÄ…d siÄ™ biorÄ…?

W trakcie menopauzy (a właściwie podczas okresu okołomenopauzalnego) hormon folikulotropowy zaczyna tracić swoje właściwości, bo komórki jajowe się na niego uodparniają. Hormon ten jest odpowiedzialny za pobudzanie pęcherzyków jajowych do wzrostu oraz za wydzielanie odpowiedniej dawki estrogenów i progesteronów.

Ich niedobór powoduje zmiany w kobiecym organizmie – kobieta zaÅ› odczuwa je bardzo intensywnie w postaci dusznoÅ›ci, nocnych potów, fal gorÄ…ca, suchoÅ›ci pochwy. Objawy menopauzy sÄ… nie tylko nieprzyjemne, ale również utrudniajÄ… normalne funkcjonowanie.

Jak zmniejszyć uciążliwość objawów menopauzy?

Odpowiedzią na dolegliwości kobiet w okresie menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza (w skrócie HTZ). Polega ona na suplementowaniu hormonów płciowych w celu załagodzenia uciążliwych objawów okołomenopauzalnych. Pozwala to kobiecie na komfort w tym trudnym dla niej okresie i na płynne przejście przez moment menopauzy.

HTZ nie tylko hamuje aktualnie występujące objawy menopauzy, ale również zmniejsza ich ryzyko w przyszłości. Prawdopodobieństwo wystąpienia chorób związanych z tym okresem (m.in. cukrzycy, osteoporozy czy problemów z trzymaniem moczu) także się zmniejsza.

HTZ – wady hormonalnej terapii zastÄ™pczej

Hormonalna terapia zastÄ™pcza nie jest konieczna, a wrÄ™cz dla niektórych kobiet jest zupeÅ‚nie niepotrzebna. Jeżeli menopauza przebiega Å‚agodnie, a jej objawy nie utrudniajÄ… życia, to lepiej nie podawać hormonów profilaktycznie. JeÅ›li zaÅ› zastanawiamy siÄ™ nad wdrożeniem HTZ, nie ma czasu na dÅ‚ugie rozważania – zbyt późno rozpoczÄ™ta terapia nie przyniesie efektów.

Ponadto HTZ jest poważną ingerencją w organizm i może przynosić również negatywne skutki. Są to m.in. nudności, suchość pochwy, nieregularne krwawienia, ogólne osłabienie organizmu, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, problemy z cerą, bóle brzucha, głowy i piersi.

W czasie zmian hormonalnych w organizmie (nie tylko HTZ, dotyczy to również antykoncepcji hormonalnej czy ciąży) zwiększa się także zapotrzebowanie na różne mikroelementy: polifenole, witaminy, cynk, selen, chrom, kwas foliowy. Wszystkie te składniki znajdziemy w suplemencie Harmonella, który pozwoli na utrzymanie naturalnej równowagi. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na www.harmonella.info.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku