Menopauza to naturalny etap dojrzewania kobiety, z którego przyjściem nie sposób się kłócić. Niemniej jednak wszelkie nieprzyjemne dolegliwości tego okresu nie muszą być codziennością – część z nich można załagodzić, a niektóre z nich nawet do tego stopnia, że przestaną być zauważalne. Jak to jest możliwe?

Objawy menopauzy – skąd się biorą?

W trakcie menopauzy (a właściwie podczas okresu okołomenopauzalnego) hormon folikulotropowy zaczyna tracić swoje właściwości, bo komórki jajowe się na niego uodparniają. Hormon ten jest odpowiedzialny za pobudzanie pęcherzyków jajowych do wzrostu oraz za wydzielanie odpowiedniej dawki estrogenów i progesteronów.

Ich niedobór powoduje zmiany w kobiecym organizmie – kobieta zaś odczuwa je bardzo intensywnie w postaci duszności, nocnych potów, fal gorąca, suchości pochwy. Objawy menopauzy są nie tylko nieprzyjemne, ale również utrudniają normalne funkcjonowanie.

Jak zmniejszyć uciążliwość objawów menopauzy?

Odpowiedzią na dolegliwości kobiet w okresie menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza (w skrócie HTZ). Polega ona na suplementowaniu hormonów płciowych w celu załagodzenia uciążliwych objawów okołomenopauzalnych. Pozwala to kobiecie na komfort w tym trudnym dla niej okresie i na płynne przejście przez moment menopauzy.

HTZ nie tylko hamuje aktualnie występujące objawy menopauzy, ale również zmniejsza ich ryzyko w przyszłości. Prawdopodobieństwo wystąpienia chorób związanych z tym okresem (m.in. cukrzycy, osteoporozy czy problemów z trzymaniem moczu) także się zmniejsza.

HTZ – wady hormonalnej terapii zastępczej

Hormonalna terapia zastępcza nie jest konieczna, a wręcz dla niektórych kobiet jest zupełnie niepotrzebna. Jeżeli menopauza przebiega łagodnie, a jej objawy nie utrudniają życia, to lepiej nie podawać hormonów profilaktycznie. Jeśli zaś zastanawiamy się nad wdrożeniem HTZ, nie ma czasu na długie rozważania – zbyt późno rozpoczęta terapia nie przyniesie efektów.

Ponadto HTZ jest poważną ingerencją w organizm i może przynosić również negatywne skutki. Są to m.in. nudności, suchość pochwy, nieregularne krwawienia, ogólne osłabienie organizmu, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, problemy z cerą, bóle brzucha, głowy i piersi.

W czasie zmian hormonalnych w organizmie (nie tylko HTZ, dotyczy to również antykoncepcji hormonalnej czy ciąży) zwiększa się także zapotrzebowanie na różne mikroelementy: polifenole, witaminy, cynk, selen, chrom, kwas foliowy. Wszystkie te składniki znajdziemy w suplemencie Harmonella, który pozwoli na utrzymanie naturalnej równowagi. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na www.harmonella.info.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku