Lekarza rodzinnego wybiera się samodzielnie, a w razie potrzeby można bezpłatnie przepisać się do innego specjalisty z tego zakresu. Nie musi to być lekarz z najbliższej przychodni, a nawet miasta. Ważne, aby posiadał szeroką wiedzę z zakresu medycyny ogólnej, wzbudzał zaufanie pacjenta i posiadał dobrze wyposażony gabinet.

Lekarz rodzinny to najważniejszy specjalista

Lekarz rodzinny to inaczej lekarz pierwszego kontaktu. To do niego pacjent zgłasza się z początkowymi objawami choroby i to on decyduje o dalszym leczeniu. Dobry lekarz rodzinny powinien więc posiadać szeroką wiedzę i doświadczenie. Lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej może zostać absolwent medycyny, który otrzymał specjalizację co najmniej pierwszego stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej, pediatrii lub chorób wewnętrznych lub taki, który posiada tytuł specjalisty w tych dziedzinach.

Jak często można zmienić lekarza rodzinnego?

Lekarza rodzinnego można zmienić bezpłatnie i bez podania przyczyny dwa razy do roku. Wystarczy w nowej placówce medycznej wypełnić deklarację wpisując podstawowe dane (imię i nazwisko, adres, PESEL). Każda kolejna zmiana wiąże się z opłatą w wysokości 80 złotych. Nie dotyczy to jednak sytuacji, kiedy pacjent zmienił miejsce zamieszkania lub gdy poprzednio wybrany przez niego lekarz przestał udzielać świadczeń medycznych.

Nie ma obowiązku zapisania się do najbliższej przychodni

W wyborze lekarza pierwszego kontaktu nie obowiązuje rejonizacja. Oznacza to, że pacjenci mogą zapisać się do dowolnej przychodni, a nie tylko tej położonej najbliżej ich miejsca zamieszkania czy zameldowania. Może to być nawet placówka w innym mieście.

Dobry lekarz, czyli jaki?

Lekarz rodzinny musi posiadać specjalistyczną wiedzę z zakresu medycyny ogólnej, ale równie ważne są jego umiejętności interpersonalne. Dobry lekarz poświęca swoim pacjentom dużo czasu, uważnie słucha i cierpliwie doradza. Wzbudza zaufanie osób, które się u niego
leczą i potrafi z nimi rozmawiać.

Wyposażenie gabinetu ma znaczenie

Oprócz kompetencji samego lekarza, należy zwrócić uwagę na warunki, w jakich pracuje. Gabinet powinien być wyposażony w aparaty do diagnostyki, aby lekarz mógł wykonać podstawowe badania (zmierzyć ciśnienie czy poziom cukru we krwi). Najlepiej jeśli lekarz pracuje w placówce, gdzie przyjmują również inni specjaliści i gdzie na miejscu można wykonać zlecone badania, na przykład USG czy RTG. Dodatkowym plusem jest, jeśli przychodnia pełni dyżury także w weekendy i w nocy.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku