Lekarza rodzinnego wybiera siÄ™ samodzielnie, a w razie potrzeby można bezpÅ‚atnie przepisać siÄ™ do innego specjalisty z tego zakresu. Nie musi to być lekarz z najbliższej przychodni, a nawet miasta. Ważne, aby posiadaÅ‚ szerokÄ… wiedzÄ™ z zakresu medycyny ogólnej, wzbudzaÅ‚ zaufanie pacjenta i posiadaÅ‚ dobrze wyposażony gabinet.

Lekarz rodzinny to najważniejszy specjalista

Lekarz rodzinny to inaczej lekarz pierwszego kontaktu. To do niego pacjent zgÅ‚asza siÄ™ z poczÄ…tkowymi objawami choroby i to on decyduje o dalszym leczeniu. Dobry lekarz rodzinny powinien wiÄ™c posiadać szerokÄ… wiedzÄ™ i doÅ›wiadczenie. Lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej może zostać absolwent medycyny, który otrzymaÅ‚ specjalizacjÄ™ co najmniej pierwszego stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej, pediatrii lub chorób wewnÄ™trznych lub taki, który posiada tytuÅ‚ specjalisty w tych dziedzinach.

Jak często można zmienić lekarza rodzinnego?

Lekarza rodzinnego można zmienić bezpÅ‚atnie i bez podania przyczyny dwa razy do roku. Wystarczy w nowej placówce medycznej wypeÅ‚nić deklaracjÄ™ wpisujÄ…c podstawowe dane (imiÄ™ i nazwisko, adres, PESEL). Każda kolejna zmiana wiąże siÄ™ z opÅ‚atÄ… w wysokoÅ›ci 80 zÅ‚otych. Nie dotyczy to jednak sytuacji, kiedy pacjent zmieniÅ‚ miejsce zamieszkania lub gdy poprzednio wybrany przez niego lekarz przestaÅ‚ udzielać Å›wiadczeÅ„ medycznych.

Nie ma obowiązku zapisania się do najbliższej przychodni

W wyborze lekarza pierwszego kontaktu nie obowiÄ…zuje rejonizacja. Oznacza to, że pacjenci mogÄ… zapisać siÄ™ do dowolnej przychodni, a nie tylko tej poÅ‚ożonej najbliżej ich miejsca zamieszkania czy zameldowania. Może to być nawet placówka w innym mieÅ›cie.

Dobry lekarz, czyli jaki?

Lekarz rodzinny musi posiadać specjalistycznÄ… wiedzÄ™ z zakresu medycyny ogólnej, ale równie ważne sÄ… jego umiejÄ™tnoÅ›ci interpersonalne. Dobry lekarz poÅ›wiÄ™ca swoim pacjentom dużo czasu, uważnie sÅ‚ucha i cierpliwie doradza. Wzbudza zaufanie osób, które siÄ™ u niego
leczą i potrafi z nimi rozmawiać.

Wyposażenie gabinetu ma znaczenie

Oprócz kompetencji samego lekarza, należy zwrócić uwagÄ™ na warunki, w jakich pracuje. Gabinet powinien być wyposażony w aparaty do diagnostyki, aby lekarz mógÅ‚ wykonać podstawowe badania (zmierzyć ciÅ›nienie czy poziom cukru we krwi). Najlepiej jeÅ›li lekarz pracuje w placówce, gdzie przyjmujÄ… również inni specjaliÅ›ci i gdzie na miejscu można wykonać zlecone badania, na przykÅ‚ad USG czy RTG. Dodatkowym plusem jest, jeÅ›li przychodnia peÅ‚ni dyżury także w weekendy i w nocy.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku