Planujesz remont mieszkania? Przed Tobą zapewne malowanie ścian – dzięki tej prostej czynności możemy całkowicie zmienić charakter pomieszczenia, odświeżyć jego wygląd. Zobacz, jak zrobić to we właściwy sposób: jak przygotować ściany, dobrać kolor, a następnie pomalować je tak, by zachwycały domowników i gości.

Przygotowanie do malowania

Zanim zabierzemy się do malowania, musimy pamiętać o starannym przygotowaniu ścian do takiej zmiany. Na początku warto delikatnie wymyć ścianę – w tym celu używamy wody oraz specjalnego mydła malarskiego. Kolejnym niezbędnym krokiem jest gruntowanie ściany, dzięki któremu farba może utrzymać się na niej o wiele dłużej; do tego ściana jest bardziej gładka a kolor wyrazisty i równomiernie nałożony. Niezwykle istotnym krokiem jest też odpowiednie zabezpieczenie pomieszczenia przed zabrudzeniem. Jeśli nie chcemy po malowaniu wymieniać mebli, nie zapomnijmy o zabezpieczeniu ich specjalną folią ochronną. Oczywiście, jeśli mamy taką możliwość, większość z nich spróbujmy wynieść do innego pomieszczenia. Te, które zostaną, muszą być właściwie zabezpieczone. Za pomocą specjalnej taśmy ochronnej zabezpieczymy również gniazdka, wtyczki i inne podobne elementy; taśma posłuży nam też do oddzielenia stref malowania np. sufitu i ścian. Chcesz wiedzieć, czego należy się wystrzegać? Poznaj najczęściej popełniane błędy podczas malowania!

Jak wybrać kolor ścian?

To, w jaki sposób pomalujemy ściany w mieszkaniu, zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych upodobań. Musimy jednak pamiętać, że warto mieć na względzie kilka innych ważnych czynników. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na charakter konkretnego wnętrza. Inne barwy sprawdzą się w salonie, inne natomiast w sypialni, która powinna tworzyć kameralną, intymną atmosferę. Ważne jest też, jaki efekt chcemy osiągnąć – pamiętajmy, że niektóre barwy mogą optycznie pomniejszyć pomieszczenie, a inne z kolei dodadzą mu przestrzeni. Dlatego właściciele niewielkich mieszkań zwykle decydują się na jasne kolory np. biel lub barwy pastelowe. Mając większe mieszkanie, możemy pozwolić sobie na większą dowolność i zaszaleć z ciemniejszymi odcieniami. Wybierając farbę, podkreślić możemy również własny charakter i temperament. Pomalowanie jednej ściany na intensywny kolor doda wnętrzu nieco zadziorności; roślinne ornamenty zaakcentują naszą artystyczną duszę.

Wałek czy pędzel?

Często zastanawiamy się, które z tych narzędzi okaże się lepsze w przypadku malowania ścian. Najczęściej decydujemy się na wałek, którym maluje się szybko i wygodnie. Pamiętajmy o zakupieniu wałka teleskopowego, dzięki któremu bez wchodzenia na drabinę pomalujemy także sufit lub wysoko położone partie ścian. Warto jednak nie rezygnować całkowicie ze „zwykłego” pędzla – przyda się on znakomicie do malowania miejsc, w których dokładność jest kluczowa. Mowa tu np. o narożnikach, okolicy gniazdek i włączników itp. Kupując akcesoria do malowania, nie zapomnijmy o wiadrach i specjalnych pojemnikach na farbę, które w znaczny sposób zwiększą komfort malowania.

Malowanie ścian to nie lada wyzwanie, jednak przy odpowiednim przygotowaniu nie sprawi nam większych problemów. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach i wystrzegać się często popełnianych błędów.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku