Każdy z nas marzy o śnieżnobiałych zębach, nawet jeśli głośno tego nie przyznaje. Tymczasem, większość z nas zmaga się z uporczywymi przebarwieniami, które pojawiają się w postaci plamek, żółtych nalotów i innych szpecących nasz uśmiech tworów. Czy zawsze są oznaką tylko próchnicy? Jak sobie z nimi poradzić?

Pierwszym krokiem w walce z przebarwieniami jest ustalenie ich przyczyny. Często, podczas wywiadu lekarskiego przeprowadzanego u stomatologa, staramy się zataić niewygodne lub wstydliwe dla nas fakty, jak na przykład ukradkowe palenie papierosów lub niezbyt regularne mycie zębów. W ten sposób jednak tylko uciekamy od problemu, który nas dogania, a nie go rozwiązujemy.

Plamy i nacieki na zębach przybierają różnorodną barwę – od kredowobiałej aż do czarnej. W wielu przypadkach, kolor przebarwienia opowiada historię jego powstania oraz stopień zaawansowania problemu.

  • Najmniej uciążliwe wizualnie wydają się być białe naloty, które ujawniają się jedynie przy dokładniejszych oględzinach. Takie przebarwienia zębów powstają najczęściej na skutek demineralizacji, urazu lub wady rozwojowej szkliwa. Zdarza się również, że taki kolor na naszych zębach wynika z niedoczynności tarczycy. 
  • Kolor żółty zajmujący nasze zęby może wskazywać na atakującą szkliwo próchnicę, ale w miażdżącej liczbie przypadków kolor ten powstaje na skutek absorbowania barwników z pokarmów przez materiał kompozytowy stosowany przy wypełnieniach. Jest to także naturalne następstwo starzenia się organizmu. Żółtawe naloty na zębach mogą również pojawić się na skutek nadczynności przedniego płata przysadki i nieprawidłowego funkcjonowania nadnerczy.
  • Znacznie rzadszym przebarwieniem jest to w kolorze pomarańczowym. Wynika ono z działania bakterii chromogennych produkujących różnego rodzaju barwniki, ze stosowania podczas leczenia zębów preparatów zawierających tlenek cynku, a także w przebiegu wrodzonej porfirii. Podobnie jest w przypadku nalotów bladoróżowych.
  • Nałogowi palacze oraz fanatycy kawy i herbaty najczęściej zmagają się z brązowawymi plamami na zębach. Takie przebarwienia mogą być również efektem odkładania się płytki nazębnej. Dużo mniej jest przypadków, kiedy to brązowawe plamy powstają wskutek urazu miazgi zęba i krwotoku w tym miejscu lub w aktywnej postaci próchnicy. Zdarza się także, że wszystkie zęby zostają zaatakowane przez ten niewdzięczny kolor. Taka sytuacja to często skutek uboczny zażywania niektórych antybiotyków lub bardzo zaawansowanej fluorozy. 
  • Zęby z czarnymi przebarwieniami mogą świadczyć o zaawansowanej próchnicy, ale nie zawsze. Czarne plamy mogą również powstawać jako efekt działania soli srebra zawartej w wypełnieniach amalgamatowych. Wtedy barwa czarna zajmuje część zęba przylegającego do zęba z wypełnieniem.

Przebarwienia mogą spędzać nam sen z powiek, jeśli w trybie natychmiastowym nie udamy się do dentysty. Warto też dokładnie przestrzegać zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Przydatna może się okazać szczoteczka soniczna. Zmieniona barwa zębów nie jest już tylko kwestią czysto estetyczną, ale przede wszystkim świadczy o nieprawidłowościach: czy to w rozwoju samego zęba, czy w procesach zachodzących w całym naszym organizmie.Katarzyna Lenart
Artykuł został przygotowany przez internetowystomatolog.pl - Oddział Shop Dent w Gdańsku zajmujący się dystrybucją i sprzedażą profesjonalnych artykułów do higieny jamy ustnej.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Waparyzator jaki wybrać

Wersja do druku