Lipiec to miesiąc obfitujący w słońce, a do tego towarzyszy mu typowo wakacyjny nastrój. W tym okresie wyjątkowo dużo jest kwiatów, bylin, warzyw, ziół i pierwszych owoców. Jednak pomimo wakacyjnego rozleniwienia, warto pamiętać o koniecznych pracach ogrodowych, jakie należy przeprowadzić w tym miesiącu. 

Lipiec kojarzy się głównie z upałami i nierzadko z mniejsza ilością opadów niż w innych miesiącach. Często jest tak rzeczywiście, dlatego powinniśmy przede wszystkim pamiętać o właściwym i regularnym nawadnianiu naszych roślin. Brak wody to zguba, zwłaszcza dla roślin rabatowych i warzyw, jednak odczują ją także młode, dopiero posadzone krzewy i drzewka.

Chwasty i trawa w lipcu

Chwasty raczej nie boją się upałów i rosną bujnie również w lipcu, jak w każdym innym miesiącu wiosny czy lata. W związku z tym, by nie pozwolić chwastom na zduszenie naszych zielonych roślin, musimy z nimi walczyć różnymi sposobami - naturalnymi, a jeśli to nie pomaga, także chemicznymi. Skuteczną metodą pozbycia się chwastów jest ściółkowanie, które jednocześnie zmniejsza parowanie gleby.

Lipiec to miesiąc, gdy należy pamiętać o regularnym przycinaniu trawnika, który na skutek ciepła i wilgoci rośnie dość szybko. We wszystkich ogrodach z pewnością więc wciąż będziemy słyszeć kosiarki spalinowe. Warto wiedzieć, że należy to robić często niezależnie od tego, czy naszą trawę zasadziliśmy dopiero w tym roku, czy też już klika lat wcześniej. Pełnia lata nie sprzyja także zakładaniu nowych trawników, więc starajmy się tego unikać.

Lato a pielęgnacja roślin w ogrodzie

Prace lipcowe na rabatach kwiatowych warto skoncentrować na obcinaniu zwiędłych kwiatostanów - to wzmocni rośliny i pobudzi je do ponownego kwitnienia. Jednak czynności takiej powinniśmy unikać w przypadku kwiatów i bylin, z których planujemy zbiór nasion lub chcemy je przechować jako rośliny suszone.

W przypadku kwiatów lub bylin, które uległy przekwitnięciu, należy je radykalnie przyciąć. Warto również dokonać przeglądu wszystkich roślin i sprawdzić, czy nie potrzebują dodatkowej podpórki. W tym czasie należy także rośliny kwitnące zasilić nawozami wieloskładnikowymi, które zwiększą ich intensywność kwitnienia.

Lipiec to miesiąc, w którym należy zakończyć podsypywanie drzew i krzewów nawozami mineralnymi. Warto także w tym czasie przejrzeć korony krzewów ozdobnych, w tym m. in. róż, a także wyciąć nadmiernie zagęszczone pędy powojników i innych pnączy. Osoby, które nie przycięły żywopłotu w czerwcu powinny to zrobić w lipcu, oczywiście dbając o jego właściwy kształt i zapewniając mu odpowiedni dopływ światła.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku