Yerba mate zyskuje coraz większą popularność. Nic dziwnego, nie tylko dobrze smakuje i pobudza, ale ma również wiele właściwości zdrowotnych. Zawiera wiele pierwiastków i związków o pozytywnym wpływie na organizm. Dlaczego warto pić yerba mate? Jakie właściwości ma ten niezwykły napój?

Yerba mate – działanie przeciwutleniające

Yerba mate dzięki różnym zawartym w niej związkom należy do antyoksydantów. Oznacza to, że zapobiega powstawaniu wolnych rodników, które są jednymi z czynników powodujących choroby układu krążenia, stany zapalne czy choroby wątroby. Regularne spożywanie yerba mate może nie tylko zmniejszyć ilość substancji aktywnych krążących w organizmie, ale również przyczynić się do zwalczania stresu oksydacyjnego, czyli zjawiska powodującego m.in. stany zapalne.

Yerba mate – właściwości przeciwmiażdżycowe

Osoby z podwyższonym cholesterolem powinny sięgać po yerba mate. Herbata ta pomaga w obniżeniu LDL, czyli tzw. „złego cholesterolu”. Jest to lipoproteina, której zbyt duża ilość w organizmie skutkuje odkładaniem się złogów cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych i prowadzi do powstania miażdżycy. Przeprowadzono badania, z których wynika, że regularne picie yerba mate podnosi poziom HDL, czyli „dobrego cholesterolu”. HDL transportuje LDL z krwi do wątroby, dzięki czemu zmniejsza jego zaleganie w naczyniach.

Yerba mate – odchudzanie

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że yerba mate pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Yerba sprawia bowiem, że żołądek wolniej ulega opróżnieniu, co skutkuje dłuższym uczuciem sytości. Osoby zmagające się z nadwagą powinny często po nią sięgać, ponieważ powoduje ona m.in. hamowanie działania lipazy trzustkowej, co skutkuje ograniczeniem ilości tłuszczów przyswajanych przez organizm. Istnieją różne mieszanki Yerba mate odchudzanie. Argentyna Limited to sklep mający w swojej ofercie wiele jej typów. Yerba mate warto spożywać przy odchudzaniu również ze względu na dużą zawartość pierwiastków, takich jak: mangan, magnez, potas. Ich największą zaletą jest to, że pomagają utrzymać odpowiedni bilans elektrolitowy przy utracie wagi.

Yerba mate – parzenie

Parzenie yerba mate odbywa się nieco inaczej niż w przypadku zwykłej herbaty. Nie jest jednak trudne, a metod parzenia jest na tyle dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie. Na początku warto wyposażyć się w zestaw akcesoriów, takich jak tykwa, bombilla czy naczynie ceramiczne. Zestawy do przyrządzania yerba mate można znaleźć w sklepach internetowych. Ma je w swojej ofercie np. marka Argentyna Limited.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii mają flaczki

Wersja do druku