Wielu świeżo upieczonych rodziców zmaga się z pytaniami dotyczącymi diety swojego malucha. Jak prawidłowo karmić swoje dziecko? Jaka powinna być liczba posiłków, jaka wielkość porcji? Kiedy wprowadzać dziecku nowe produkt? Z pomocą przychodzi tabela żywieniowa dla niemowląt, czyli zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, stworzone przez specjalistów specjalnie dla młodych rodziców. Poniżej znajdziesz ogólne zasady dotyczące żywienia twojego maluszka.

To, co najważniejsze

Schemat żywieniowy dla niemowląt przedstawia orientacyjną liczbę posiłków i wielkość porcji, którą dziecko powinno spożywać w ciągu doby. Dla ułatwienia wprowadzania posiłków uzupełniających podano również rodzaj i konsystencję pokarmów, które są najlepsze dla niemowlęcia w poszczególnych miesiącach jego życia. Trzeba jednak pamiętać o podstawowej zasadzie, którą podkreśla tabela żywieniowa – rodzic decyduje o tym co dziecko zje i jak jedzenie będzie podane, natomiast dziecko – czy zje posiłek i ile go zje. Oznacza to tyle, że to rodzice muszą mieć wiedzę, co można podać dziecku w określonym miesiącu życia, a czego mu podawać nie wolno. A dziecko decyduje, ile posiłku ma ochotę zjeść  i – co najważniejsze – nie można go zmuszać do jedzenia.

Karmienie piersią

Zgodnie z wytycznymi najlepiej karmić dziecko wyłącznie piersią do ukończenia przez niego 6 miesiąca życia, a minimum do 4 miesiąca. W tym czasie nie są potrzebne dziecku żadne dodatkowe produkty, gdyż mleko mamy doskonale zaspokaja wszystkie jego potrzeby. Warto pamiętać, że w tej zasadzie nie ma podziału na dzieci karmione naturalnym mlekiem i preparatami zastępującymi mleko mamy. W drugim półroczu życia dziecka karmienie mlekiem nadal jest podstawą, jednak pod osłoną mleka wprowadzamy do diety nowe produkty.

Pierwsze nowe danie

Nowe produkty do diety dziecka należy wprowadzić między 5 a 7 miesiącem życia. Ma to na celu przede wszystkim ochronę przed alergią -  im wcześniej je wprowadzamy i obserwujemy reakcje dziecka, tym większa szansa na zauważenie niepokojących objawów. Należy pamiętać o tym, że koniecznie zaczynamy od warzyw. To ważne, ponieważ dziecko preferuje słodki smak, więc jeśli jako pierwsze dostanie owoce, trudniej mu będzie zaakceptować warzywa. Po podaniu warzyw do diety włączamy owoce i produkty białkowe pochodzenia zwierzęcego. Nowe produkty wprowadzamy pojedynczo, zaczynając od małych porcji (3-5 łyżeczek). Następnie należy obserwować, czy u dziecka nie pojawiły się reakcje alergiczne na przykład takie jak krostki, wysypka, kłopoty z brzuszkiem. Jeśli wystąpią tego typu niepokojące objawy, nowy produkt trzeba niestety odstawić . Natomiast po ustąpieniu reakcji alergicznych, możemy zacząć wprowadzać kolejny produkt do diety dziecka – zachowując te same zasady.

Umiejętności

Nie zapominaj, żeby podczas wprowadzania nowych produktów do diety dziecka, podążać za jego potrzebami i umiejętnościami. Schematu żywienia nie można stosować jak kalendarza – mimo, że określone są pewne przedziały czasowe do wprowadzania nowych pokarmów, to obowiązkowe jest obserwowanie jakie umiejętności posiada malec. Ważne jest czy dziecko potrafi samodzielnie rozdrabniać pokarmy przy pomocy języka, czy prawidłowo ssie, czy umie połykać pokarmy podawane łyżeczką.. Potrzeba więc elastycznego podejścia do wytycznych i dostosowania ich do indywidualnych potrzeb dziecka. 

Powyżej opisane zostały jedynie główne zasady dotyczące żywienia. Zajrzyj do tabeli żywieniowej dla niemowląt i zapoznaj się z dokładnymi wytycznymi co do rodzaju wprowadzanych produktów, preferowanego czasu ich wprowadzenia i ilości podania.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Leżaczek dla dziecka
Ile kalorii ma herbata z mlekiem
Ile kalorii ma serek homogenizowany
Ile kalorii ma marchew gotowana
Ile kalorii ma gruszka
Ile kalorii ma jogurt pitny
Ile kalorii mają klementynki
mleko łyżka kcal
Ile kalorii ma jajko gotowane
Cebula smażona kalorie

Wersja do druku