Zawsze staramy się dbać o naszą biżuterię najlepiej jak umiemy. Zdejmujemy ją podczas wykonywania różnych prac, chronimy przed działaniem szkodliwych substancji i odkładamy w takie miejsca, aby była w pełni bezpieczna. Pomimo zachowania dużej ostrożności, pewnych rzeczy jednak nie możemy uniknąć.

Używane kosmetyki, kremy do rąk czy detergenty, które mają przypadkowy kontakt z naszą biżuterią sprawiają, że zaczyna ona szarzeć i tracić swój dawny blask. Czy jest sposób, aby temu zapobiec? Jak sprawić, by nasz pierścionek z brylantem znów pięknie lśnił na naszej dłoni?

Pierwsza pomoc

Jeżeli już na działania zapobiegawcze jest zdecydowanie za późno i nasz pierścionek wymaga natychmiastowego ratunku, musimy zacząć od jego oczyszczenia. W tym celu należy przygotować roztwór ciepłej wody z mydłem lub bardzo łagodnym środkiem zawierającym jony srebra i zanurzyć w nim pierścionek. Jeżeli znajdują się na nim mocne zabrudzenia, do ich usunięcia możemy użyć szczoteczki do zębów.

Musi być ona delikatna, aby nie spowodowała żadnych zarysowań. Zabrudzenia znajdujące się w trudno dostępnych miejscach można ostrożnie usunąć za pomocą wykałaczki. Po umyciu w ciepłym roztworze zanurzamy pierścionek tym razem w zimnej wodzie, a następnie osuszamy miękką szmatką.

Pierścionek z brylantem na tym ucierpi - tego unikamy!

Czego? Przede wszystkim chloru! Jego negatywne skutki zauważymy nie tylko na swoich dłoniach, ale także właśnie na biżuterii. Dlatego wszystkie prace związane ze sprzątaniem najlepiej wykonywać w rękawiczkach lub po prostu przed rozpoczęciem sprzątania zdjąć biżuterię i odłożyć ją w bezpieczne miejsce. Unikajmy również silnych środków do czyszczenia pierścionków. Lepiej kilkakrotnie zastosować delikatniejszy środek niż mocniejszy, który może na trwałe uszkodzić kamień.

Jeżeli nasze pierścionki lub ich kamienie posiadają zagłębienie, lepiej też zrezygnować z ich czyszczenia z użyciem amoniaku, gdyż może on wypłukać delikatną powłokę biżuterii. Jeśli chcemy oczyścić pierścionek, który posiada kilka kamieni, musimy dobrać odpowiednią metodę czyszczenia do tego, który jest najdelikatniejszy.

Przed zakupem

Aby mieć pewność, że nasz pierścionek z brylantem powstał z materiałów wysokiej jakości i rzeczywiście posiada brylant, a nie podróbkę, powinniśmy na miejsce zakupu wybierać salony jubilerskie cieszące się długoletnim doświadczeniem i zaufaniem klientów, jednym z nich jest na przykład W.KRUK. Pozwoli nam to nie tylko uzyskać pewność, co do wartości kamienia i użytych kruszców, ale także zapewni fachową pomoc sprzedawcy, który udzieli rzetelnych informacji dotyczących na przykład sposobów ochrony czy pielęgnacji cennej biżuterii.

Kamienie sprzedawane w takich miejscach zawsze posiadają certyfikaty autentyczności (IGI). Zawarte są w nich informacje dotyczące właściwości fizycznych danego brylantu, czyli jego masy oraz stopnia przejrzystości. Taki certyfikat jest najlepszym potwierdzeniem użycia w biżuterii prawdziwego kamienia szlachetnego.

Jak dbać o brylanty?

Jeśli nasz pierścionek z brylantem posiada autentyczny brylant, to cechuje go bardzo duża wytrzymałość będąca cechą charakterystyczną tego szlachetnego kamienia. Jest on jednym z najtwardszych minerałów występujących w przyrodzie. Mimo to, nawet on wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby móc cieszyć nas swoim niezmienionym blaskiem przez długie lata. Oprócz wspomnianego wcześniej czyszczenia, brylanty wymagają także specjalnego przechowywania.

Każdy z elementów brylantowej biżuterii powinien być trzymany oddzielnie, z dala od innych ozdób. Pudełko przeznaczone do tego celu powinno być wyścielone miękkim materiałem. Ważne jest zdejmowanie pierścionków podczas wykonywania jakichkolwiek prac. To ochroni je przed szkodliwym działaniem detergentów i innych substancji oraz zapobiegnie na przykład obluzowaniu się kamienia w jego obudowie. W przypadku zauważenia jakichkolwiek uszkodzeń należy udać się do jubilera, który w miarę możliwości pomoże je naprawić.  


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Jaki pierścionek na zarenczyny

Wersja do druku