Projektując pomieszczenie, nierzadko mamy dylemat, czy pójść bardziej w kierunku estetyki, czy też praktycznego rozplanowania urządzeń i sprzętu.

W dużej mierze ułatwiają nam to producenci akcesoriów łazienkowych (np. kkpol.com)produkując rzeczy coraz bardziej wygodne w użyciu i jednocześnie stwarzające jak najmniej zagrożeń użytkownikowi. Dotyczy to też higieny i ochrony środowiska naturalnego.

 

Zachowaj odpowiednią przestrzeń

Chociaż nie wszystkie proponowane rozwiązania mające służyć zabezpieczeniu odpowiedniej przestrzeni toalety traktowane są jednoznacznie. Są głosy, że bardziej ergonomiczne jest takie rozplanowanie łazienki i wc w mieszkaniu, by każde było w osobnym pomieszczeniu. Tymczasem zauważa się rosnącą tendencję do łączenia obu tych pomieszczeń, bowiem razem okazać się mogą bardziej ustawne, bowiem ergonomia to także odpowiednie odległości, czyli sprzyjająca obsłudze przestrzeń między urządzeniami.

Również wysokość urządzeń do załatwiania pilnych potrzeb, takich jak miska klozetowa lub bidet, nie powinny przekraczać wysokości 40 cm. Również odległości między nimi nie powinny być mniejsze niż 20 cm. Sedes zdecydowanie nie powinien bokiem przylegać do ściany - tu niezbędna odległość to minimum 20 cm.

Konkretne wysokości i odległości stosuje się również w stosunku do innych urządzeń łazienkowych. Górna krawędź umywalki nie powinna znajdować się wyżej niż 80-85 cm od podłogi. Umywalka też wymaga sporo (do koło jednego metra) przestrzeni przed przednią krawędzią. Bateria ścienna też nie powinna być zbyt wysoko nad umywalką, raczej około 25-30 cm nad jej krawędzią. Natomiast wanna nie powinna być wyższa niż 56-60 cm. Przed wanną powinna być zachowana przestrzeń minimum 1 m.

Warto jest zachować minimum wolnej przestrzeni również między innymi urządzeniami, choćby kabiną prysznicową i blatem umywalkowym.

Należy dobrze przemyśleć kierunek otwierania drzwi kabiny prysznicowej, byśmy przy wychodzeniu nie musieli się przeciskać przez zbyt wąską przestrzeń. Natomiast wolna przestrzeń przed urządzeniem podobna jak w przypadku wanny.

 

Nie zapomnij o ważnych detalach i istotnych drobiazgach

Ergonomia to także poręczność i bezpieczeństwo - tym, którzy przykładają do tego bardzo dużą wagę można polecić owalne wanny narożne z wklęsłością tuz przy podłodze zabezpieczającą przed urazami palców stóp. Planując brodzik lub spód kabiny prysznicowej możemy kupić te urządzania z dnem o powierzchni zapobiegającej poślizgowi, to samo dotyczy wanien. Oczywiście korzystanie łazienki w dużym stopniu ułatwiają nam pozorne drobiazgi, ale bywa, że te czasem ratują nam życie - idzie tu między innymi o uchwyty przyścienne w miejscach, gdzie narażeni jesteśmy na poślizgi. Podobnie jest z wieszczkami i podstawkami do środków czystości - one również ułatwiają nam w dużym stopniu korzystanie z łazienki.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku