Grypa, legionelloza, alergie, astma, zapalenie spojówek – to tylko niektóre z długiej listy chorób,jakie może wywołać zanieczyszczona i nieodpowiednio konserwowana klimatyzacja.

Obecnie systemy chłodzenia i ogrzewania powietrza są coraz chętniej stosowane niemal wszędzie: w samochodach, w biurach, w centrach handlowych, w kinach a nawet w szkołach. W nowoczesnych modelach klimatyzacji powietrze jest dodatkowo nawilżane, a dzięki specjalnym filtrom również oczyszczane ze szkodliwych dla alergików pyłków. Urządzenie samo w sobie nie jest szkodliwe, zagrożenia niesie wyłącznie nieumiejętne jego eksploatowanie.

Standardem powinny być czynności, takie jak serwisowanie a w tym przede wszystkim regularne odgrzybianie klimatyzacji - cena takiej usługi jest niewspółmierna do kosztów zdrowotnych, jakie możemy ponieść w wyniku jej zaniechania.

Suche oczy i męcząca chrypka

Klimatyzacja jest bezpieczna dla zdrowia, gdy czyści się ją średnio raz na dwa tygodnie a jej filtry wymieniane są odpowiednio regularnie – mniej więcej dwa razy w roku, w zależności od zaleceń producenta. Nieoczyszczony system filtrowania powietrza jest idealnym środowiskiem do rozwoju
wielu chorobotwórczych organizmów, przede wszystkim wirusów, bakterii, pleśni i grzybów. W tej sytuacji cierpią najbardziej alergicy i osoby chore na astmę. Ponadto suche powietrze powoduje przesuszenie błon śluzowych, co prowadzi do wystąpienia dolegliwości, takich jak: chrypka, męczący kaszel, nieżyty górnych dróg oddechowych, suchość oraz swędzenie skóry i oczu.

W skrajnych przypadkach może dojść nawet do rozwoju chorób, np. grypy, chronicznego zapalenia górnych dróg oddechowych, tularemii, legionellozy czy zapalenia spojówek, Wymiana filtrów i profesjonalne serwisowanie Systematyczna, przeprowadzana co najmniej raz na pół roku wymiana filtrów jest kluczowym elementem sprawnie działającej klimatyzacji. Pamiętajmy, że filtr może wymagać wcześniejszej wymiany z różnych względów, dlatego bardzo ważne jest sprawdzanie spadku oporu – niektóre systemy są wyposażone w odpowiednie do tego wskaźniki zużycia.

Przeczytaj więcej o tym jak dbać o klimatyzację samochodową


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku