Na wybielanie zębów decyduje się coraz więcej osób. Osady z napojów takich jak kawa, herbata, wino, a także dym z papierosów są częstą przyczyną żółtawych i szarych przebarwień. Ponieważ żółte zęby wyglądają nieestetycznie, nic dziwnego, że wiele osób chce pozbyć się tego problemu. Można próbować to robić samodzielnie lub skorzystać z usług stomatologa.

Stomatologiczne wybielanie zębów

Stomatologia estetyczna proponuje wiele rozwiązań, które pomogą uporać się z problemem przebarwień na zębach. Najbezpieczniejsze i najbardziej skuteczne jest wybielanie zębów w gabinecie stomatologii estetycznej, pod kontrolą profesjonalisty. Oceni on rzeczywistą przyczynę przebarwień i poleci odpowiedni do niej zabieg. Najprostszymi metodami są piaskowanie zębów i skaling. To sposoby mechaniczne, które usuwają kamień i jednocześnie wybielają uśmiech. W ofercie gabinetów stomatologicznych najczęściej można znaleźć zabiegi wybielające z wykorzystaniem specjalnych nakładek z materiałem wybielającym, które zakłada się na zęby i utwardza za pomocą lampy. Takie wybielanie to zabieg, który wystarczy wykonać raz (chociaż oczywiście w niektórych przypadkach należy go powtórzyć) i trwa on około godziny. Jednorazowy koszt profesjonalnego zabiegu wybielania wszystkich zębów wynosi ok. 1200-1300 zł, ale jego przebieg bezpieczny a efekt widoczny nawet do 5 lat. W gabinecie stomatologii estetycznej przeprowadza się również wybielanie martwych zębów, które ściemniały po leczeniu endodontycznym.

Preparaty do wybielania zębów dostępne w drogeriach i aptekach

W drogeriach i sklepach kosmetycznych dostępne są przetestowane preparaty wybielające zęby, m.in. paski i żele wybielające. Dzięki nim można wybielić zęby o jeden lub dwa odcienie. Żel wybielający wyciska się do dołączonych do opakowania nasadek, które następnie mocuje się na zębach. Po 30 minutach można je zdjąć. Wybielanie zębów tą metodą trwa ok. 2 tygodnie i wymaga przeprowadzania zabiegów 2 razy dziennie. Paski wybielające są odrobinę mniej uciążliwe, bo wystarczy przyklejać je do zębów raz dziennie na 30 minut. Jedna kuracja paskami wybielającymi również trwa 2 tygodnie.

Zarówno żel, jak i paski mogą podrażniać dziąsła i sprawiać, że zęby będą bardziej wrażliwe na ciepło i zimno. Nie są one skuteczne na głębokie przebarwienia, nie wybielą też martwych zębów.

 

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma chelb żytni razowy
z?by

Wersja do druku