Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, stajemy przed wyborem standardu wykończenia wnętrza. Decydując się na mieszkanie z rynku wtórnego możemy również kupić mieszkanie bez umeblowania, tak więc i w tym przypadku będziemy musieli przeanalizować to, jakbyśmy chcieli, aby mieszkanie wyglądało. Czasem oferta obejmuje meble po starym właścicielu. Wtedy też powstaje pytanie – zostawić wystrój takim, jaki jest, czy też zabrać się za remont. A czasem po prostu znudziło nam się nasze lokum i chcielibyśmy je odświeżyć i nada mu drugie życie.

Przede wszystkim projekt

Cały proces meblowania domu powinien rozpocząć się od stworzenia planu mieszkania, rozstawu pokoi oraz zaznaczenia kontaktów lub w przypadku kuchni czy łazienki kranów – czyli elementów, które na etapie aranżacji muszą zostać uwzględnione. Nie ma znaczenia, czy sam będziesz tworzył projekt, czy też zlecisz zaprojektowanie wnętrza firmie specjalizującej się w wykańczaniu, musisz zastanowić się zarówno nad ogółami (na przykład kolory ścian, wykończenie podłogi) oraz szczegółami (przykładowo nad materiałem i kolorem zasłon do salonu).

Nowe mieszkanie

Jeżeli jesteś w posiadaniu nowego mieszkania od dewelopera, Twoja sytuacja jest o wiele łatwiejsza. Ściany pokryte jedynie zabezpieczającą farbą w kolorze bieli, wylewka na podłodze… Aranżacja zależna jest tutaj tak naprawdę tylko od Ciebie. Nie musisz się martwić, że stary kolor ścian będzie przebijać, podłoga nadaje się do zerwania, a wykucie wanny z łazienki nie będzie stało Ci na przeszkodzie. Twoje mieszkanie to czysta karta, na którym możesz namalować piękny obraz. Jednak jeśli nie widzisz się w roli architekta wnętrz, możesz zainteresować się propozycją wykończenia pod klucz. Marvipol Development zdradza: „coraz więcej osób decyduje się na wykończenie pod klucz. Pozwala im to na zaoszczędzenie czasu, który jest niezbędny, by wybrać odpowiednie meble oraz energii na cały proces meblowania i pilnowania robotników. Obecnie klienci odbierając mieszkanie, chcą mieć możliwość wprowadzenia się od razu do nowego domu – dzięki wykończeniu pod klucz jest to możliwe”.

Style wykończenia wnętrz

Pokrótce przedstawię trzy style wykończenia wnętrz – dzięki temu będziecie mogli zadecydować, co pasuje do waszych charakterów:

Styl skandynawski – wybieramy jasne kolory (biel, beż, żółty) gwarantujące przestronność pomieszczenia. Minimalizm to podstawa – nawet najmniejszy drobiazg powinien mieć funkcję użytkową, a jeżeli takowej nie ma oznacza to, ze jest zbędny we wnętrzu. Wybieramy materiały pochodzące z natury – drewno, kamień, skóry. Kolor występuje tylko w dodatkach np. granatowe hafty na poduszkach.

Styl pop-art – jest to nowoczesne wnętrze, charakteryzujące się mnogością detali w kontrastowych kolorach. Bardzo często elementy te są robione na zamówienie, tak by były niepowtarzalne. Meble zdobione są rysunkami, wycinankami, mozaikami lub szlaczkami. Rezygnujemy również z naturalnych materiałów!

Styl klasyczny – antyki, stare komody, restaurowana podłoga – styl ten nawiązuje do dworków, czyli elegancji, stylu i symetrii. Trzeba uważać, by nie popaść w przesadę, stąd warto dodawać elementy nowoczesne, takie jak przeszklenia i odpowiednio dobrane oświetlenie.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku