Katar to jeszcze nie choroba, ale.. Potrafi być bardzo dokuczliwy i irytujący. Jest też często pierwszym symptomem poważnej infekcji wirusowej, która właśnie zaczyna rozwijać się w waszym organizmie. Czasami pojawia się po niedoleczonym przeziębieniu. Niektórym natomiast dokucza szczególnie w letnich miesiącach. Może trwać kilka dni, a może też męczyć was całymi tygodniami. Katar katarowi nierówny. Może wynikać z różnych przyczyn, w zależności od których różnie też przebiega, a i metody leczenia nie są takie same dla każdego kataru. Jaki sposób na jaki katar jest najlepszy i kiedy go stosować?  


Jaki sposób na katar przy przeziębieniu?

Cieknąca z nosa wydzielina towarzyszy każdemu przeziębieniu i jest typowym objawem stanu zapalnego błony śluzowej dróg oddechowych, która po kilku dniach staje się przekrwiona i ulega obrzękowi. W miarę postępu choroby katar zmienia się z wodnistego w bardziej gęsty, co powoduje uczucie zatkanego nosa. Starym wypróbowanym sposobem na katar są inhalacje. Możecie do nich wykorzystać zioła, jakie znajdziecie w kuchni: rumianek, szałwię, miętę lub olejki eteryczne: eukaliptusowy, kamforowy, sosnowy i tymiankowy. Jeśli nie macie nic pod ręką, wystarczy nawet zwykła sól kuchenna. Olejki można też kupić w aptece w formie sprayu do nosa. Pamiętajcie, aby pić więcej płynów niż zazwyczaj i często oczyszczać nos. Jeśli katar bardzo dokucza, najskuteczniejszym lekiem będzie taki, który zawiera w swoim składzie pseudoefedrynę bądź fenylefrynę, działające obkurczająco na naczynia krwionośne. Dzięki temu obrzęk nosa zmniejszy się i zalegająca w nim wydzielina łatwiej spłynie. Miejscowo pomogą krople do nosa bądź preparaty w aerozolu, które zawierają oksymetazolinę.

O czym świadczy długotrwały katar?

Przedłużający się katar powinien być sygnałem do niepokoju, Jeśli pojawiają się też silne bóle głowy, zwłaszcza w okolicach łuków brwiowych, wydzielina z nosa ma żółty bądź zielonkawy kolor, jest gęsta, a przy oczyszczaniu nosa zauważacie na chusteczce ślady krwi, może to świadczyć o stanie zapalnym zatok przynosowych. W udrażnianiu nosa pomogą preparaty zalecane w leczeniu kataru towarzyszącego przeziębieniom, rozrzedzające wydzielinę. Warto również zgłosić się do lekarza. Niekiedy konieczne jest włączenie terapii antybiotykowej.

Jeśli nie wirusy i bakterie, to co?

Nie każdy długo trwający katar oznacza jednak stan zapalny zatok. Podrażnienie błony śluzowej nosa, napady kichania, zapalenie spojówek i łzawienie z oczu są objawem kataru siennego, czyli alergicznego nieżytu nosa. Wiele osób cierpi na niego zwłaszcza latem, w porze kwitnienia traw i drzew. Katar mogą też mieć alergicy uczuleni na sierść zwierząt, kurz domowy czy substancje zawarte w środkach czystości. Najczęściej zalecane sposoby na katar sienny to unikanie miejsc, w których jest duże stężenie alergenów i przyjmowanie preparatów przeciwhistaminowych. Skutecznym lekiem jest triprolidyna, która działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Uśmierza również, bardzo dokuczliwe dla alergików, uczucie swędzenia w nosie.

Każdy katar łatwo jest wyleczyć jeśli wiecie, czym jest spowodowany: wirusem, bakteriami czy może reakcją organizmu na alergeny. Istnieją różne sposoby na katar, które możecie stosować w zależności od jego przyczyny. Warto zajrzeć na stronę: https://www.acatar.pl/sposobnakatar.html, gdzie znajdziecie dokładny opis rodzajów kataru i leków, które są skuteczne.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

medycyna naturalna

Wersja do druku