Skóra dziecka jest niezwykle delikatna, wrażliwa i bardzo podatna na podrażnienia. Szczególnie skóra niemowlaka wyjątkowo gwałtownie reaguje na wszelkie bodźce zewnętrzne. W wyniku zetknięcia się z czynnikiem alergizującym, szybko staje się zaczerwieniona, swędząca, problematyczna. Alergie skórne u dziecka mogą pojawiać się w różnym wieku. Mogą dotyczyć niemowlaków, jak również dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Faza niemowlęca choroby najczęściej rozpoczyna się około 3-4 miesiąca życia. Zmiany skórne mogą być widoczne na różnych częściach ciała maluszka. Najczęściej występują na policzkach, w okolicach łokci, kolan i kostek. W ciężkich przypadkach mogą obejmować skórę pośladków, tułowia oraz głowy. W trakcie leczenia niezwykle ważne jest nie tylko unikanie alergenów, ale także odpowiednia pielęgnacja skóry polegająca na nawilżaniu i intensywnym natłuszczaniu.

Co może wywołać alergię?

Za alergią skórną u dzieci może stać wiele czynników. Tak naprawdę dyskomfort może wywołać wszystko - od pieluch i chusteczek zaczynając, na kosmetykach do codziennej pielęgnacji kończąc. Środki myjące, których większość rodziców używa do kąpieli maluszka mają to do siebie, że lubią pozostawać na powierzchni skóry. Niedokładnie z niej spłukane, mogą wywołać podrażnienia i alergie. Również środki czystości, których używamy do sprzątania mieszkania lubią osadzać się na dłoniach. Dlatego też tak ważne jest, aby po zakończonym sprzątaniu, zanim sięgniemy po dziecko, bardzo dokładnie umyć ręce. Alergie skórne u dziecka może wywołać z pozoru delikatny szampon lub oliwka. Uczulenie może spowodować również zasypka. Z reguły preparaty do pielęgnacji dziecka są bardzo delikatne, jednakże może zdarzyć się tak, że w składzie któregoś znajdzie się składnik, na który dziecko zareaguje alergią. Najczęstszą jednak przyczyną uczulenia u dzieci są proszki i płyny do prania, w których pierzemy dziecięce ubranka i pieluszki wielokrotnego użytku.

Jak objawia się alergia skórna u dziecka?

Alergie skórne u większości maluchów objawiają się w ten sam sposób. Głównym symptomem jest wysypka, określana jako wyprysk alergiczny. Najczęściej ma ona postać zaczerwienionych grudek, które z czasem mogą pękać i sączyć się. Skóra małego alergika jest szorstka, sucha, bardzo napięta i twardsza, niż u dzieci zdrowych. Łuszczy się i tym samym wywołuje silne swędzenie. Alergie skórne u dzieci powodując bolesne i nieprzyjemne zmiany na skórze sprawiają, że maluszek staje się niespokojny. Częściej płacze, jest rozdrażniony i ma problemy ze snem.

Czasami alergia skórna może objawiać się podwyższoną temperaturą oraz wyraźnymi obrzękami na ciele, które przybierają kolor porcelanowo-biały lub różowy. Taki obrzęk jest najczęściej oddzielony od otaczającej go skóry.

Jak dbać o skórę małego alergika?

Najważniejszą kwestią w leczeniu alergii skórnych u dzieci jest ograniczenie kontaktu z alergenem wywołującym dyskomfort. Do mycia i kąpania malca lepiej nie używać zwykłych mydeł i szamponów, gdyż mogą one znacznie przesuszać skórę i sprawiać, że stanie się bardziej podatna na podrażnienia. Skórę alergika dobrze jest myć specjalnymi mydełkami o kwasowości pH 5,5 (jest to oznaczone na opakowaniu) albo specjalnymi preparatami dla alergików. W składzie tego typu preparatów znajduje się parafina, która skutecznie natłuszcza skórę oraz ceramidy tworzące na powierzchni skóry film ochronny. Bardzo ważną kwestią w codziennej pielęgnacji maluszka jest smarowanie skóry odpowiednimi preparatami nawilżającymi. Jeśli skóra dziecka nie jest wysuszona, wówczas do jej nawilżania można zastosować balsamy lub mleczka dla dzieci. Gdy na skórze widoczne są wyraźne przesuszenia, wtedy niezastąpione są bardziej specjalistyczne kremy i maści. Najlepszym wyborem są emolienty - specjalne preparaty o właściwościach silnie natłuszczających. W aptekach dostępna jest również cała gama preparatów do pielęgnacji skóry małego alergika. Do wyboru mamy mydełka do kąpieli, kremy, balsamy, olejki, itp.

Dbanie o skórę alergika to także pranie jego ubranek, ulubionych kocyków i pościeli w odpowiednich proszkach i płynach o obniżonej zawartości detergentów, które nie podrażnią wrażliwej skóry i nie nasilą istniejących zmian skórnych. Całe szczęście na rynku dostępnych jest wiele produktów przyjaznych skórze alergika. Obecnie numerem jeden są hipoalergiczne środki do prania marki Lovela. Proszki do prania, płyny do płukania, a także odplamiacze Lovela nie zawierają żadnych substancji mogących podrażniać delikatną skórę dziecka. Ich skład został opracowany z myślą o potrzebach najmłodszych, przebadany dermatologicznie i zaakceptowany przez Instytut Matki i Dziecka. Hipoalergiczne środki do prania Lovela są bezpieczne już od pierwszego dnia życia malucha. Aby w pełni chronić wrażliwą skórę dziecka, zaleca się stosować je do 3 roku życia.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii mają oliwki
Masło kcal
Teddyroom

Wersja do druku