Każdy, kto na co dzień zmuszony jest do używania okularów, a choć raz zamienił je na soczewki kontaktowe wie, jak wiele w codziennym życiu ułatwiają. Soczewki kontaktowe gwarantują pełną swobodę w każdej praktycznie dziedzinie - aktywność zawodową oraz fizyczną, a także w życiu towarzyskim. Prawidłowo dobrane zapewniają wyśmienity komfort widzenia, bez najmniejszych zakłóceń, a także korekcję wzroku. Dobrze dopasowane są niewyczuwalne w oku – to niezwykle prosty i wygodny sposób na poprawę jakości życia.

Soczewki kontaktowe progresywne

O soczewkach progresywnych (zarówno w formie szkieł w okularach, jak i soczewkach kontaktowych) słychać coraz więcej dobrego – nic dziwnego, bowiem to najwygodniejsza forma korekcji wzroku. Warto wspomnieć o tym, że wspomagania wzroku wymaga niemal połowa ludności świata. Soczewki kontaktowe coraz częściej wypierają okulary, nie tylko ze względu na wygodę użytkowania, ale także dlatego, że coraz to nowsze i lepsze technologie stale ulepszają ich jakość. Taka forma korekcji wzroku kojarzy się przede wszystkim z młodymi, aktywnymi ludźmi, jednak coraz częściej soczewki kontaktowe stanowią doskonałą alternatywę także dla ludzi w średnim i starszym wieku. Szczególne triumfy święcą ostatnimi czasy soczewki kontaktowe progresywne.

O ile w przypadku okularów łączenie dwóch rodzajów szkieł w jednym wydaje się nie być trudne, o tyle jeśli chodzi o soczewki, wydawać może się to wręcz niemożliwe. Jednak jak pokazuje rzeczywistość, stworzenie soczewek kontaktowych progresywnych jest nie tylko możliwe, ale także zdobywa coraz większą popularność. Szkła bądź soczewki progresywne umożliwiają ostre widzenie nie tylko z daleka i bliska, ale także obrazów z obszarów pośrednich (łączenia) – dzieje się tak dlatego, że zmiana mocy wewnątrz soczewki jest płynna, dzięki czemu nie zachodzi efekt dwoistości obrazu. Progresywne soczewki kontaktowe sprawdzą się wspaniale szczególnie wśród tych osób, które mają problem z przyzwyczajeniem się do szkieł dwuogniskowych, ale także aktywnych na co dzień. Problemy ze wzrokiem, zwane presbiopią (czyli starczowzrocznością), dotyczą każdego po 45 roku życia.

Objawia się ona pogorszeniem widzenia z bliska, co najczęściej utożsamiane jest z nadwzrocznością. Z czasem oczy tracą naturalną zdolność do akomodacji (ostre widzenie przedmiotów znajdujących się daleko, a także „przestawianie się” na ostre widzenie przedmiotów z bliskiej odległości). Im człowiek jest starszy, tym mniejsza zdolność do akomodacji oczu – u dzieci wynosi ona kilkanaście dioptrii, zaś z wiekiem maleje do zaledwie 3 dioptrii. W tym przypadku jednak okulary nie są przykrą i ograniczającą pewną swobodę koniecznością – z pomocą z powodzeniem przyjdą soczewki kontaktowe.

Soczewki progresywne – coraz więcej zwolenników

Warto zauważyć, iż stosowanie soczewek kontaktowych przez osoby w średnim wieku cieszy się coraz większą popularnością i w ciągu ostatnich kilkunastu lat rozwiązanie to zyskało nawet dwa razy więcej zwolenników. Świadczy to niewątpliwie o tym, iż są one skuteczne, łatwe w użyciu, ale także niezwykle wygodne. Soczewki doskonale nadają się do korekcji wzroku z wadą nawet powyżej +/- 6 dioptrii – okulary przy tak dużej wadzie mogą zniekształcać (nienaturalnie pomniejszać lub powiększać) obraz.

Choć soczewki kontaktowe wydają się być rozwiązaniem idealnym, przed podjęciem decyzji o zamianie na nie okularów, trzeba przejść dokładne badania – każde oko reaguje bowiem odmiennie na różne typy soczewek. Dlatego warto przed ich zakupem skonsultować się z okulistą, który pomoże dobrać odpowiedni typ. Pamiętać należy także o tym, by co kilka miesięcy kontrolować stan oczu oraz ich tolerancji na soczewki.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku