Remont łazienki - kilka zasad
Zacznijmy jednak od kilku sprawdzonych zasad:
- Decydując się na remont łazienki nie łataj ewentualnych mankamentów, czy uszczerbków, ale pozbądź się całego dotychczasowego wystroju i urządzeń. Przekonasz się, że docelowo jest to bardziej opłacalne i dodatkowo pozwoli zdezynfekować pomieszczenie.

- Wydawałby się, że po tej decyzji pierwszym krokiem będzie zaprojektowanie łazienki wraz z rozmieszczeniem niezbędnych urządzeń. Jednakowoż wcale tak być nie musi, gdyż nie zrobimy tego bez sprawdzenia instalacji i elektrycznej również pod kątem możliwości przemieszczenia jej poszczególnych elementów. To bardzo ważne, zwłaszcza, gdy coraz częściej decydujemy się na zainstalowanie część elementów urządzeń pod tynkiem lub kiedy zamieniamy wannę na brodzik.
- Po tej analizie możemy zająć się projektowaniem łazienki, a w tym może na pomóc nie tylko architekt wnętrz ale i dostępne programy komputerowe (między innymi: 3D Bathroom Panner, PRO 100, 3D Spacer Bathroom Edition, Visual Bathroom Planner, NET+ 2010, Moja Łazienka 1,92 i Planer 3D), z których część jest bezpłatna i można z nich korzystać online. Programy te pozwalają nie tylko estetycznie, ale i ekonomicznie rozplanować łazienkę.
- Już w trakcie projektowania można się wyrzucaniem zbędnych urządzeń, z sedesem i umywalką włącznie, oraz zbijaniem starych płytek. Pamiętajmy, ze tym powinien zająć się fachowiec i że 1 m kwadratowy zbijanej glazury kosztuje około 30 zł.
- Po doprowadzaniu pomieszczenia łazienkowego do stanu gołych ścian zajmujemy się (na podstawie projektu) rurami, zaworami, podtynkowymi kranami i ewentualną kratką ściekową. Część z tych elementów możemy przemieścić.
- Teraz instalacja elektryczna - przewody niemal w całości rozmieszczamy przed położeniem glazury i terakoty. Przełączniki, gniazdka i oświetlenie na ogół po wyłożeniu ścian i podłogi.
Oczywiście mamy przygotowany kosztorys i wiemy, że elektryk może od nas zażądać za przeprowadzenie przewodów od 10 do 40 zł za metr bieżący. Jeśli idzie o instalację świetlną to zapłacimy od 100 do 400 złotych za punkt.
Osobne koszty to instalacja pozostałych urządzeń, choćby: umywalki (od 50 do 80 zł), brodzika lub wanny (od 100 do 200 zł), elementów podtynkowych, jak np. spłuczka i stelaż (do 500 zł).
Dlatego po podjęciu decyzji o remoncie łazienki nie zapomnij o w miarę dokładnym przeliczeniu kosztów i znalezieniu do robót instalacyjnych sprawdzonych fachowców.
Artykuł powstał dzięki poradom ekspertów z firmy kkpol.com.
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Wersja do druku
Szukaj
Dwudniowa wycieczka z noclegiem na Dzikim Zachodzie
Lato to najbardziej wyczekiwana pora roku, niosąca obietnicę odpoczynku i naładowania baterii. To też idealny czas na dłuższe i krótsze wycieczki,
Olejowanie włosów - o czym należy pamiętać?
W dzisiejszych czasach kobiety (i nie tylko) dbają o swój wygląd. Dbanie o siebie to nie tylko regularne odwiedzanie salonu fryzjerskiego, ale także p
Herbata w ciąży - wszystko co musisz wiedzieć
Ciąża a zdrowa dieta Jesteś w ciąży! Co to oznacza? Z pewnością mnóstwo emocji i jeszcze więcej niewiadomych. Ogrom pytań i wątpliwości &ndas
Jak pozbyć się pluskiew?
Kilkadziesiąt lat temu pluskwy domowe całkiem zniknęły. W ostatnich kilku latach obserwowany jest jednak ich gwałtowny powrót, dlatego musisz pozna
Dlaczego pies tyje mimo dobrej karmy? Najczęstsze przyczyny
Czasem opiekunowie psów skarżą się, że ich zwierzak tyje, choć dostaje dobrą karmę. Czy to możliwe? Tak! Wynika to z kilku przyczyn. Warto je poz