Ludzkie oczy to wyjątkowo wyspecjalizowane, a jednocześnie delikatne części ciała. W natłoku codziennych czynności często zapominamy o dbaniu o nie. Wielu z nas spędza wiele godzin przed różnorodnymi ekranami, często w klimatyzowanych pomieszczeniach. W efekcie nasze oczy narażone są na wysychanie, stają się zmęczone, pieką i znacząco zmniejszają koncentrację, ograniczając produktywność. Długotrwałe utrzymywanie takiego stanu oczu może prowadzić do zapalenia spojówek i innych poważnych schorzeń.

Czynniki sprzyjające zmęczeniu oczu

Poza wspomnianymi ekranami i klimatyzacją jest jeszcze wiele czynników, które powodują zmęczenie oczu. Jednym z najważniejszych aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę jest wilgotność powietrza. Włączone grzejniki czy po prostu panująca zimą niska temperatura sprzyjają wysychaniu oczu. Jeżeli tylko jest to możliwe warto stosować nawilżacze powietrza, które powinny wspomóc walkę ze zmęczeniem wzroku. Lista przyczyn jest znacznie dłuższa i obejmuje też część schorzeń, takich jak niedoczynność tarczycy, cukrzycę czy reumatyzm. Również niektóre leki powodują wysychanie błon śluzowych i w efekcie prowadzą do wyjątkowo nieprzyjemnego i znanego chyba każdemu uczucia piasku pod powiekami. Czynnikiem, z którym powszechnie spotykamy się w Polskich miastach jest też wszechobecny smog. Duża ilość pyłów i innych zanieczyszczeń powoduje, że często trzemy oczy, narażając je na dodatkowe podrażnienia. W szczególnie trudnej sytuacji są użytkownicy soczewek kontaktowych, którzy są narażeni na dodatkowe podrażnienia. Na szczęście zmęczeniu oczu można w prosty sposób zapobiegać.

Proste metody są zwykle najskuteczniejsze

Jak zatem chronić się przed uczuciem suchości oczu? W przypadku długotrwałego przebywania w pomieszczeniach warto zwrócić uwagę na to czy stosowane są w nich nawilżacze powietrza. Te proste urządzenia mogą znacząco wspomóc naszą walkę o zdrowe oczy. Lekarze sugerują, że warto stosować dietę bogatą w kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6, a także spożywać duże ilości płynów. Jednak nawet te środki mogą się okazać niewystarczające przy długotrwałej pracy przed ekranem. Pomóc mogą tu regularne przerwy, częste mruganie powiekami, zmniejszenie jasności i kontrastu ekranu, a także stosowanie zewnętrznego, najlepiej łagodnego oświetlenia. Podczas przebywania na zewnątrz warto chronić oczy przed wiatrem i mocnym światłem słonecznym. Stosowanie okularów przeciwsłonecznych pomoże uchronić przed nadmiernym wysuszaniem błon śluzowych.

Jednak nawet te wszystkie środki zapobiegawcze mogą okazać się niewystarczające. Warto skorzystać zatem ze sprawdzonych środków, takich jak np. krople do oczu Bepanthen. To wyjątkowo skuteczny środek, pozwalający na zwiększenie komfortu pracy przed ekranem i zmniejszający uczucie zmęczonych oczu. Zastosowanie w nich kwasu hialurowego i witaminy B5 wspomaga regenerację uszkodzonych tkanek, a także przynosi szybką ulgę w przypadku wystąpienia uczucia podrażnienia czy zmęczenia oczu. Krople te są także bezpieczne dla użytkowników soczewek kontaktowych, nie niszcząc ich i pomagając utrzymać właściwą higienę i nawilżenie.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku