Alergia jest jedną z najczęstszych chorób, jakie dopadają współczesnego człowieka. Bardzo dużo osób jednak zadaje sobie pytanie co to właściwie jest alergia, jakie ma objawy i przede wszystkim jak sobie z nią radzić? Na szczęście wiadomo o niej coraz więcej, a rozwój farmakologii pozwala skutecznie ją leczyć.

Alergia – co to takiego?

Co to jest alergia? Mianem alergii określa się specyficzną, nadmierną reakcję ludzkiego organizmu na daną substancję, która dla zdrowego człowieka jest obojętna i nie powoduje nieprzyjemnych objawów. Uczulenie, bo taka jest inna nazwa alergii, powstaje jako reakcja układu immunologicznego na specyficzny czynnik, zwany alergenem. Organizm reaguje w niewłaściwy sposób na różnego rodzaju substancję traktując ją jako zagrożenie, co powoduje specyficzne objawy, które alergikowi sprawiają dotkliwe dolegliwość. Alergie dzieli się w zależności od rodzaju substancji, która uczula. Mogą więc to być alergie pokarmowe, wziewne, kontaktowe czy uczulenie na jad.

Pierwsza z alergii jest związana z różnymi substancjami spożywczymi. Najczęstszymi alergenami są takie produkty jak: mleko (krowie, sojowe, owcze) które zawiera proteiny; białka jajka kurzego; ryby; orzechy, a przede wszystkim orzeszki ziemne, a także różnego rodzaju owoce i warzywa. Alergia kontaktowa powstaje w wyniku kontaktu skóry alergika ze specyficzną substancją na przykład: metalami – niklem czy chromem zawartym w biżuterii, sprzętach domowych itp., czy barwnikami zawartych w tkaninach albo kosmetykach, powodując zmiany skórne.

Alergia wziewna to jedna z najbardziej uciążliwych alergii, która związana jest z nadwrażliwością na różnego rodzaju pyłki roślin, roztocza kurzu czy sierść zwierząt. Ostatnim rodzajem alergii jest uczulenie na jad różnego rodzaju zwierząt np. węży, pająków, pszczół, szerszeni. Powoduje, albo reakcję miejscową lub ogólnoustrojową, czyli bardzo niebezpieczny wstrząs anafilaktyczny.  Najczęściej uczulają roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt domowych, pyłki roślin czy zarodniki grzybów pleśniowych.

Objawy alergii

Alergia jest bardzo uciążliwą chorobą ze względu na nieprzyjemne objawy. Mogą pojawić się duszności, suchy kaszel, katar, dotkliwe swędzenie, czy łzawienie oczu. Bardzo często pojawiają się różnego rodzaju zmiany skórne w postaci wysypek i pęcherzyków ropnych. Z alergią pokarmową związane są bóle brzucha, wymioty, biegunka, zaparcia czy ogólna niestrawność. Pojawiają się obrzęki błon śluzowych albo ogólny stan zapalny.

Co stosować na alergię?

Zminimalizowanie objawów alergii za pomocą leków przynosi natychmiastową ulgę, szczególnie w czasie nasilenia pylenia roślin, czy w trakcie kontaktu z sierścią danego zwierzęcia. W aptekach są ogólnodostępne leki bez recepty na dany rodzaj alergii, jednym z nich jest Claritine Active, która redukuje wszystkie dolegliwości związane z alergią, nie powoduje senności i ma długotrwałe działanie do 24 godzin. Na stronie Claritine Allergy możemy wykonać wstępny test alergiczny i zweryfikować swoje objawy, a także dowiedzieć się jakie leki są najskuteczniejsze na dany rodzaj uczulenia. Silne odczyny alergiczne powinny być konsultowane z dermatologiem, który może zalecić zrobienie testów sprawdzających, jakie alergeny najsilniej uczulają i zalecić odczulanie. Dzięki profesjonalnej pomocy alergia nie musi być chorobą, która obniża jakość i komfort życia.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku