Przeprowadzka to niestety duże przedsięwzięcie logistyczne, które wymaga od nas wcześniejszego zaplanowania i przygotowania. Najlepiej przeniesienie rzeczy – szczególnie jeżeli mamy dużo mebli i sprzętów - powierzyć firmie specjalizującej się w tego typu działalności.

Od czego zacząć - terminy

Najważniejsze jest odpowiednie rozplanowanie w czasie wszystkich działań. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego, wprowadzającego zamieszanie pośpiechu i stresu. Jeżeli przeprowadzamy się do innego miasta i termin zajęcia nowego lokum nie zbiega się w czasie z opuszczeniem starego lub planujemy kilkumiesięczną wycieczkę dobrze jest zadbać o właściwe przechowanie naszych rzeczy. Doskonale w tym celu sprawdzają się dostępne we wszystkich dużych i mniejszych miastach powierzchnie, np. magazyny do wynajęcia we Wrocławiu. Dzięki temu unikniemy ponoszenia kosztów wynajmu zbyt dużego mieszkania na czas potrzebny jedynie do przeczekania okresu wprowadzenia się do nowego pomieszczenia lub ponoszenia kosztów najmu, gdy nie ma nas w kraju. Odpowiednie przygotowanie się do przeprowadzki powoduje znacznie prostsze i szybsze jej sfinalizowanie oraz minimalizację kosztów. Firmę najlepiej wynająć z min. dwutygodniowym wyprzedzeniem. Pamiętajmy również, że zaplanowanie przeprowadzki na niedzielę lub święto będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami – wzrastającymi wówczas nawet o 100%.

Co można zlecić firmie przeprowadzkowej, a co powinniśmy zrobić sami

Firma profesjonalnie zajmująca się przeprowadzkami może wykonać takie czynności jak: demontaż i montaż mebli, zabezpieczenie przed transportem sprzętu (AGD, RTV, komputerowego) oraz  załadunek i rozładunek ruchomości. Samodzielnie spakujmy rzeczy osobiste oraz przedmioty, które mają dla nas szczególną wartość. Zaopatrzenie się w folię bąbelkową będzie w tym przypadku bardzo pomocne. Kilka tygodni przez planowanym terminem przeprowadzki dobrze jest zacząć pakować rzeczy, które są najrzadziej używane.

O czym należy pamiętać

Przed przeprowadzką dobrze jest przeprowadzić rzeczowy „rachunek sumienia” - pozbyć się przedmiotów i sprzętów, których od dawna nie używamy a zostały nagromadzone przez kilka lat. Warto wówczas – jeżeli jest tego dużo a są to rzeczy dobrej jakości – nawiązać współpracę z domem dziecka lub ośrodkiem pomocy społecznej. Pamiętajmy również o przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów i kluczy oraz zapakowaniu ich w bagaż, który będziemy mieć pod ręką. Przed wyjazdem, jeżeli jest taka potrzeba – spiszmy liczniki i przygotujmy protokół zdawczo-odbiorczy. Na czas przeprowadzki – jeżeli mamy małe dzieci czy zwierzęta warto zapewnić im opiekę.

Pamiętajmy również o powiadomieniu operatora telewizji kablowej, dostawcy internetu, banku oraz innych instytucji o zmianie miejsca zamieszkania.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku