Urządzając wnętrze, bardzo często skupiamy się jedynie na wyglądzie ścian i podłogi. Tymczasem wykończenie sufitu również ma ogromny wpływ na wygląd pomieszczenia. Poznaj sposoby na niebanalny sufit i odmień swoje mieszkanie!

Biel nie jest obowiązkowa!

Zazwyczaj malując mieszkanie, decydujemy się na białe sufity i kolorowe ściany. Takie rozwiązanie jest bardzo neutralne, najłatwiejsze w późniejszej aranżacji. Co więcej, biały sufit pozwala na optyczne podwyższenie pomieszczenia, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku niewielkich i niskich mieszkań w bloku. Zdecydowanie – biel to najbezpieczniejsze i najbardziej neutralne rozwiązanie. Jeśli jednak mamy ochotę na coś niebanalnego, warto poeksperymentować z kolorystyką wnętrza. Pozbawione wyrazu pomieszczenie odmienimy nie do poznania, malując sufit na bardziej wyrazisty kolor. Co więcej, w ten sposób optycznie poszerzymy wnętrze. Dodatkowe efekty, takie jak przecierka czy widoczna faktura, nadadzą głębi i wyrazu urządzanemu pomieszczeniu. Duże znaczenie ma także rodzaj farby, jaki wybierzemy; błyszczący sufit rozświetli wnętrze, matowy za to lepiej zamaskuje niedoskonałości powierzchni.

Eleganckie sztukaterie

Kolejnym sposobem na urozmaicenie wyglądu mieszkania jest zastosowanie sztukaterii. Do wyboru mamy różne ozdoby na sufit: listwy, gzymsy, rozety i kasetony. Umiejętnie zastosowane detale dekoracyjne rozbiją gładką płaszczyznę sufitu, urozmaicą jego powierzchnię i podkreślą klasyczny styl aranżacji. Do wyboru mamy sztukaterie z gipsu, styropianu oraz poliuretanu. Dekoracje dostępne są zarówno w formie gotowej, pokrytej okleiną, jak i przystosowanej do samodzielnego malowania. Pokrywają listwy czy rozetę tą samą farbą co sufit sprawimy, że wnętrze nabierze smaku i elegancji. Malując je na kolor kontrastowy, podkreślimy odrębność tej płaszczyzny i wydobędziemy jej dekoracyjność. Ciekawym efektem będzie także wykorzystanie światła - dzięki niemu podkreślimy obecność sztukaterii poprzez subtelną grę światła i cienia.

Podwieszany sufit

Wygląd sufitu ma ogromne znaczenie dla postrzegania proporcji pomieszczenia. Poprzez zastosowanie podwieszanego sufitu możemy optycznie obniżyć wnętrze. Dodatkowo taki zabieg pozwala na wygłuszenie nieszczelnego akustycznie sufitu. Co więcej, rozwiązanie to umożliwia zastosowanie oświetlenia w postaci spotów halogenowych. Kilka oczek świetlnych nie tylko doskonale rozjaśni całe wnętrze, ale pełnić będzie także rolę dekoracyjną. Ciekawą możliwością jest także zamontowanie listwy LED wzdłuż krawędzi podwieszanego sufitu, co pozwoli na stworzenie niezwykłego nastroju we wnętrzu. Montując sufit podwieszany, możemy zdecydować się na pomalowanie go na biało, co nada wnętrzu lekkości, lub też na pokrycie go farbą w intensywnym, kontrastowym kolorze. Warto dobrze przemyśleć połączenie nasyconych kolorów z instalacją świetlną, zwłaszcza jeśli pomieszczenie służyć ma odpoczynkowi lub pracy.

Urządzając mieszkanie, warto rozważyć połączenie wyrazistego sufitu z bardziej stonowanym ścianami i podłogą. Taki sposób na dekorację wnętrza będzie nie tylko oryginalny, ale także niezwykle efektowny.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Listwy sztukateryjne
Płaszcze 2021

Wersja do druku