Podstawą przy sprzedaży mieszkania czy domu jest jak najlepsze przygotowanie nieruchomości.
Każde niedociągnięcie zarówno w samej nieruchomości jak i ogłoszeniu to strata tysięcy złotych
przy negocjacjach z klientem.

Cena
Sprzedając mieszkanie warto sprawdź w jakiej cenie są nieruchomości o podobnym standardzie w najbliższej okolicy. Pamiętaj także, że klient zawsze, ale to zawsze oczekuje obniżenia ceny. Kolejna składowa ceny są pośrednicy. Nawet gdy nie zamierzasz korzystać z usług pośrednika to warto uwzględnić wynagrodzenie agenta (ok.3,5%). Może zdarzyć się tak, że zadzwoni do ciebie pośrednik, który będzie chciał przyprowadzić klienta zdecydowanego na Twoje mieszkanie. Wtedy nie musisz martwić się o to, że zarobisz mniej niż zakładałeś na początku. Będziesz mógł także łatwiej przystać na negocjację klienta.


Zdjęcia
Kupujący odwiedzając portale ogłoszeniowe w pierwszej kolejności zwraca uwagę na zdjęcia. Dlatego niezbędne jest przygotowanie ich jak najlepiej. Dobre zdjęcia to zawsze dobrze oświetlone wnętrza, na których panuje porządek i ład. Mieszkanie przed sesją zdjęciową powinno być posprzątane. Usuń zbędne meble, i przedmioty, odwracają on uwagę od tego co najważniejsze czyli mieszkania i jego najlepszych walorów. O porządku pamiętaj szczególnie w przypadku zdjęć kuchni i łazienki. Czasem lepiej nie dodawać żadnych zdjęć niektórych pomieszczeń niż pokazywać wady. Jeśli nie jesteś w stanie zrobić dobrych zdjęć możesz zlecić je fotografowi. Taką usługę możesz mieć już za około 100zł. Idealnych zdjęci podnoszą oglądalność oferty o kilkadziesiąt procent.

Opisy
Przygotuj kilka wstępów, tak by na różnych portalach, na których zamieścisz ogłoszenie, pierwsze zdania nie były identyczne. Tym prostym ruchem uzyskujesz wrażenie niepowtarzalności i podnosisz oglądalność ogłoszenia. Opis ogłoszenia nie musi być zbyt rozbudowany. Pamiętaj by pokrótce opisać z ilu pomieszczeń składa się nieruchomość, czy jest do remontu, jakie jest ogrzewanie, jeśli ma południową wystawę napisz o tym. O wiele lepiej jest zachwalać nieruchomość gdy zaciekawiony klient zadzwoni lub przyjdzie osobiście

Dokumenty
W momencie dodawania ogłoszenia powinieneś mieć także przygotowane dokumenty nieruchomości. Zbierz w jedno miejsce podstawę prawną do lokalu, jego wyrys, kopię aktu notarialnego. Dobrze mieć także zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami w spółdzielni i dowody opłacenia rachunków za media. Brak zameldowanych osób i zaświadczenie z gminy to potwierdzające to także dobry pomysł.

Zagrożenia dla sprzedającego
Pamiętaj, że sprzedaż nieruchomości to transakcja dwustronna. To że Twoja nieruchomość ma porządek w papierach i jest gotowa do sprzedaży nie oznacza, że kupujący ma także podobną sytuację. Istnieje kilka zagrożeń. Przede wszystkim nie wiesz kto przyjdzie zobaczyć nieruchomość. Oglądający może być zarówno faktycznym klientem, ale przyjść może także osoba, która chce tylko sprawdzić co jest w lokalu i wrócić gdy już cię w nim nie będzie. Nie wiesz także jaką sytuację finansową ma klient, czy faktycznie ma zdolność kredytową lub gotówkę by sfinalizować transakcję. Klient, który przystąpi do umowy notarialnej mimo braku środków lub problemów z bankiem może zablokować sprzedaż Twojej nieruchomości nawet na rok.
Uważaj, gdzie dodajesz ogłoszenia, często „darmowe portale” mogą Cię drogo kosztować.
(https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/nieuczciwe-portale-ogloszeniowe,607981.html)

Czy współpracować z pośrednikami?
Jeśli posiadasz doświadczenie w sprzedaży i czas to może udać ci się sprzedać mieszkanie bez problemów i współpracy z pośrednikiem . W szczególności jednak gdy brakuje ci czasu to warto przyjąć ofertę pośrednika. Współpracując:
-Oszczędzasz czas
-Unikasz płatnych konsultacji z prawnikami i notariuszami
-Cała transakcja jest automatycznie ubezpieczona
-Agent załatwia za Ciebie większość dokumentów
-Masz pewność kto odwiedza Twoje mieszkanie
-Agent pilnuje by kupujący dotrzymywał terminów dostarczenia dokumentów etc.
-Nie wydajesz pieniędzy na promocję oferty w internecie czy banery reklamowe.
-Agencje zlecają fotografom wykonanie zdjęć oraz dbają by to ich oferty docierały do jak
największej ilości kupujących.

Wiele agencji czy wyłączność?
Decyzja należy do Ciebie. Wybierając jedną agencję na wyłączność, możesz samodzielnie sprzedać mieszkanie kupującemu, a inne agencje informować kto opiekuje się Twoją ofertą. Agencje i tak współpracują ze sobą i sprzedają wzajemnie swoje oferty. Jedna agencja to także mniej osób z jakimi musisz się kontaktować. Mniej świadomość, że oferta „na wyłączność” w agencjach jest zawsze traktowana priorytetowo i sprzedają się o wiele szybciej. Mam nadzieję, że ten tekst pomoże Ci sprzedać nieruchomość szybko i bez problemów przy jak najlepszej cenie.
Jeśli chciałbyś powierzyć mi sprzedaż lub potrzebujesz tylko zdjęć zadzwoń lub napisz maila
668 650 703
pawel.milosz@bseller.pl


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Dezynfekcja mieszkania po chorobie

Wersja do druku