Kot, jako że jest drapieżnikiem nie tylko lubi biegać, skakać, dużo się ruszać, a co za tym idzie potrzebuje odpowiedniej porcji odżywczego jedzenia. Kot jednak ma też swoje smaki. W małych miejscowościach koty często nie dostają nic poza miseczką wody, bo wciąż pokutuje przekonanie, że kot musi wyżywić się sam, a więc upolować posiłek. A to niestety nie wychodzi mu najczęściej na zdrowie. Koty potrzebują odpowiedniej dziennej dawki protein, węglowodanów, tłuszczów, minerałów i witamin. Tylko zbilansowana dieta oparta o zróżnicowane pokarmy zapewnia mu zdrowie i długie lata życia.

Koty wrażliwe na choroby

Koty są zwierzakami bardzo wrażliwymi, ich układ pokarmowy nie toleruje niektórych produktów, czego skutkiem są różnego rodzaju choroby. Od początku karma dla kota powinna być dostosowana do jego potrzeb (sprawdź karmę Gourmet). Absolutnie nie należy podawać resztek ze stołu czy nalewać do miseczki zupy, która pozostała po obiedzie. Kot ma inny układ pokarmowy niż człowiek. Nie służą mu również przyprawy stosowane przez człowieka. Kota można żywić przygotowanymi w domu posiłkami a także gotową karmą dla kotów. Najlepiej, gdy połączymy obydwa sposoby, urozmaicając w ten sposób jego dietę. Przygotowując posiłek dla kota w domu, robimy go nieco inaczej niż dla nas. Przede wszystkim unikamy przypraw, podajemy mu mięso, ryby z dodatkami pod różną postacią. Od małego należy zadbać o to, by dieta była urozmaicona. Jeśli skupimy się na jednym rodzaju karmy dla kotów, wówczas nasz kot w przyszłości będzie wybredny. Będzie omijał miseczkę, gdy zastanie w niej coś innego, niż jego ulubiony smak. Urozmaicona dieta nie tylko sprawia, że dorosły kot zjada ze smakiem różne kąski, ale też dostarcza mu odpowiedniej ilości witamin, minerałów i innych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Podawanie różnych rodzajów karmy, na przemian z posiłkami przygotowanymi w domu, zapewnia mu prawidłowy rozwój, chroni przed chorobami i co ważne pozytywnie wpływa na jego psychikę. Koty, które jedzą mięso przygotowane w domu i suchą karmę oraz ulubione smakołyki mają lepsze samopoczucie. Są bardziej skore do zabawy.

Czego potrzebuje kot?

Istotne znaczenie ma dostarczenie w posiłkach aminokwasów egzogennych. Są to między innymi cysteina, tauryna, metionina, lizyna. Źródłem tych aminokwasów jest mięso, dlatego tak ważne jest podawanie go we właściwych porcjach zwierzakowi. Może być to pod postacią karmy dla kotów, bądź też posiłku przygotowanego w domu. Kot to drapieżnik, więc lubi i musi jeść mięso, by być zdrowym i silnym. Domowy zwierzak musi zjadać odpowiednią ilość białka. Kociętom zapewnia ono wzrost, a dorosłym kotom utrzymanie odporności. Źródłem białka jest mięso, ryby, mleko, jaja.  Kot potrzebuje kilka razy więcej białka niż pies. Istotne są węglowodany, bo to energia. Dostarczają ich ziemniaki, ryż, warzywa. Należy je podawać w niewielkich ilościach, ugotowane. Tłuszcze są równie ważne. Dają nie tylko siłę do polowania i zabawy, ale mają wpływ na wygląd sierści zwierzaka, czyli jego urodę. Dzięki tłuszczom łatwiej przyswajają się witaminy. Ich brak w diecie to matowe futerko, ale nie tylko, bo odbija się to negatywnie na układzie nerwowym. W gotowych karmach dla kotów tłuszcze dodawane są we właściwej dla zwierzaka ilości. Musimy pamiętać, by dostarczyć zwierzakowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Jeśli dieta jest urozmaicona to raczej nie trzeba dodatkowo sięgać po preparaty witaminowe.

Bogactwo smaków

Gotowa karma dla kotów to dobry wybór, pod warunkiem, że wybieramy sprawdzone produkty. Na karmie nie można oszczędzać, im tańsza, tym niższa jakość! Wielość smakołyków dla kotów na sklepowych półkach sprawia, że nie powinno być problemu z urozmaiconą dietą kotów: smaczne rybie czy mięsne kąski w sosie albo galaretce, musy, pasztety i innego rodzaju przekąski. Wszystkie one są delikatne i dostosowane do potrzeb kotów, zarówno dorosłych jak i młodych. Kot to smakosz, lubi dobre kąski, dzięki różnym karmom chętnie zagląda do miseczki. To przekłada się na jego chęć do wspólnych zabaw i zdrowie.

Właściwe żywienie kota to podstawa, by żył długo i szczęśliwie.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Jak nazwać psa lub kota
Ile kalorii ma jajecznica z boczkiem
Ile kalorii ma drożdzówka
Ile kalorii ma risotto
Ile kalorii mają żeberka
Ile kalorii ma herbata z mlekiem
Ile kalorii ma serek homogenizowany
Ile kalorii ma karaś gotowany
Ile kalorii ma halibut gotowany na parze
Ile kalorii ma ryż
Ile kalorii ma baranina
Ile kalorii ma jogurt pitny
Ile kalorii ma leszcz smażony
mleko łyżka kcal
Pieczone ziemniaki fit kalorie
Ile kalorii ma ugotowany ziemniak

Wersja do druku