Zakupienie mieszkania często jest jednym z największych wydatków w życiu – koszt własnego „M” idzie w setki tysięcy złotych, co powoduje, że decyzja ta powinna być zawsze dobrze przemyślana. Często pojawia się przy tym problem na linii mieszkania oraz dostępnego budżetu na jego zakup. Jak podjąć najlepszą decyzję?

Określ swoje potrzeby

Przy zakupie mieszkania w Warszawie ludzie nierzadko wpadają w pułapkę sporych wydatków – zwłaszcza przy wyborze kredytu, ponieważ wtedy nie widzimy pieniędzy, które wydajemy. To powoduje, że wiele osób przy zaciąganiu kredytu hipotecznego ma skłonność do wybierania większych czy droższych mieszkań tylko dlatego, że ich cena mieści się w zdolności kredytowej – to oznacza, że rata kredytu będzie również spora, a to zwiększa ryzyko.

Warto wobec tego pamiętać, żeby określić swoje indywidualne potrzeby jako nowy właściciel mieszkania. Szczególnie dotyczy to kwestii jego powierzchni, ponieważ zbyt duże „M” to nie tylko wyższy koszt zakupu, ale również jego utrzymania – czynszu, rachunków za energię elektryczną, ogrzewania.

Raty na lata – uwaga na ryzyko!

Chociaż dzisiaj dostępność kredytów walutowych jest już niska, to jednak także te w złotym są ryzykowne, tak jak każdy kredyt. Zawierający umowę na kredyt mieszkaniowy powinien ponadto pamiętać o tym, że także w przypadku kredytów złotowych rata może pójść w górę – tutaj wiele zależy od stawek stóp procentowych.

W przypadku kredytów hipotecznych niebezpieczeństwo to jest jeszcze większe, ponieważ umowę zawiera się na kilkadziesiąt lat, a rata nierzadko wynosi po 1 tysiąc złotych i więcej. Gdy zatem wzięło się kredyt na mieszkanie zbyt duże czy zbyt drogie zależnie od swoich możliwości finansowych, w takim przypadku można wpaść w spore problemy finansowe.

Zatem jeżeli chcesz uniknąć problemów z zakupem mieszkania na kredyt, pamiętaj o tym, by nie rozciągać nadmiernie swojego budżetu. W trójkącie kwestii nowe mieszkania – Warszawa – deweloper jest to szczególnie trudne, ale nie niemożliwe. Warto sprawdzać oferty i nie szarżować przy wyborze lokalu i zaciąganiu kredytu!


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku