Wraz z nadejściem jesieni i związaną z nią zmianą pogody, rozpoczyna się sezon zwiększonej zapadalności na różnego rodzaju infekcje. Zazwyczaj chorobom w tym okresie sprzyja częste wyziębianie lub przegrzewanie organizmu, niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych, przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach oraz w dużych skupiskach ludzi. Bardzo często choroby, pojawiające się w okresie jesienno-zimowym, zaliczają się do infekcji górnych dróg oddechowych. Co powinnaś zatem zrobić, gdy w najbliższym czasie podobne schorzenie dosięgnie  również ciebie?


Zacznij od odpowiedniej diagnozy

Infekcja górnych dróg oddechowych to stan zapalny jamy nosowej, gardła, krtani, tchawicy, zatok obocznych nosa lub uszu. W praktyce taką infekcją może być przeziębienie, czyli inaczej infekcja wirusowa nosa i gardła; grypa bądź zapalenie gardła – w tym angina- a także zapalenie zatok i krtani. W zdecydowanej większości przypadków, zakażenia tej części układu oddechowego powodowane są przez wirusy, które przenoszą się drogą kropelkową oraz poprzez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. Aby podjąć właściwe leczenie w przypadku, gdy pojawi się u ciebie infekcja górnych dróg oddechowych, powinnaś dokładnie przyjrzeć się jej przebiegowi oraz objawom, które z kolei pomogą sklasyfikować owo schorzenie. Nie zdawaj się jednak w tym względzie wyłącznie na siebie, bowiem pomoc farmaceuty lub lekarza specjalisty, pomoże w rzetelny sposób ocenić z jakim rodzajem infekcji się zmagasz, a tym samym stwierdzić, jaki typ leczenia będzie dla ciebie odpowiedni.

Leczenie infekcji

Po postawieniu  właściwej diagnozy, możesz zastosować kurację adekwatną do typu swojej infekcji. Zazwyczaj w objawowym leczeniu górnych dróg oddechowych, stosuje się leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, przeciwkaszlowe, wykrztuśne, jak również środki zmniejszające ból gardła oraz ograniczające katar. Do leków przeciwgorączkowych zalicza się paracetamol, działający również przeciwbólowo, ibuprofen i kwas acetylosalicylowy, wykazujący działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Najbezpieczniejszym preparatem - spośród wyżej wymienionych -  jest paracetamol. W kuracji chorób górnych dróg oddechowych, bardzo istotne  jest ciągłe nawadnianie organizmu. W podobnej sytuacji powinnaś wypijać od 2 do 3 litrów płynów dziennie. Leczenie możesz również wspomagać piciem herbatek ziołowych i owocowych. Dobrze by było, gdybyś wietrzyła pomieszczenia, w których przebywasz i nawilżała w nich powietrze. Posiłki, które spożywasz podczas choroby, wzbogacaj o owoce i warzywa zawierające witaminę C oraz dbaj o to, by twój jadłospis był w tym czasie lekkostrawny. Włącz do swojej diety czosnek, miód, a także  imbir.

Co na katar, kaszel i ból gardła?

Wraz z wystąpieniem infekcji górnych dróg oddechowych, zazwyczaj doskwierają ci takie objawy jak: katar, kaszel oraz ból gardła. Jak możesz sobie z nimi radzić? W objawowym leczeniu kataru najczęściej stosuje się preparaty o działaniu miejscowym, pod postacią kropli, żeli, aerozoli  i sztyftów  do nosa, a także środki doustne. Jeśli dręczy cię z kolei ból gardła, pomocą mogą się dla ciebie okazać  preparaty do ssania, płukanki oraz aerozole o działaniu antyseptycznym, znieczulającym i przeciwzapalnym. Aby poradzić sobie z dręczącym cię bólem, zadbaj o właściwe nawilżenie śluzówek, ssąc tabletki ziołowe. Unikaj natomiast alkoholu, ostrych potraw i palenia papierosów. Do płukania gardła wykorzystaj samodzielnie przygotowany roztwór z  soli i wody (pół łyżki soli na szklankę ciepłej wody). W sytuacji, gdy ból gardła jest naprawdę silny, zastosuj doustne preparaty przeciwbólowe i przeciwzapalne. Z kolei, jeśli dręczy cię kaszel, określ w jakim jest on stadium (czy jest on suchy czy też mokry) i zastosuj preparat odpowiedni do rodzaju twojego kaszlu. W przypadku kaszlu suchego, powinien być to środek przeciwkaszlowy, natomiast w przypadku kaszlu mokrego, użyj preparatu wykrztuśnego.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

b?l brzucha

Wersja do druku