Warzywa są niezwykle ważne w diecie dla dzieci, dostarczają witamin i mikroelementów, dzięki czemu malec rośnie w zdrowiu. Ponadto dziecko przyzwyczaja się do smaku warzyw, a to będzie skutkowało w przyszłości.


Pierwsze warzywa dla niemowlaka

Pierwszymi warzywami, które można powoli wprowadzać do diety dziecka, jest marchew oraz ziemniaki. Marchew to bogactwo beta-karotenu, który przekształca się w witaminę A. Marchew dobroczynnie wpływa na wzrok. Dzięki zawartości błonnika, który rozpuszcza się w wodzie, pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit. Na biegunkę zalecana jest zupka z marchwi, która pomaga w jej leczeniu. Ziemniak to kolejne warzywo, którego nie może zbraknąć w codziennej diecie niemowlaka. Warzywo jest lekkostrawne, wyróżnia się dużą zawartością węglowodanów. Ziemniaki są bogactwem potasu, sodu, magnezu, manganu, cynku, jodu, żelaza. Zawierają witaminy z grupy B, witaminę C oraz K. Regulują właściwe nawodnienie organizmu. Słoiczek Gerber z przecierem z marchewki oraz ziemniaków świetnie się sprawdzi przy rozszerzaniu diety dla dziecka. Kolejnym warzywem, które można włączyć dość szybko do diety maluszka jest dynia. Dynia jest wdzięcznym warzywem, z którego można przygotować zupę czy przecier. Podobnie jak marchew zawiera dużo beta-karotenu, a dodatkowo witaminy z grupy B.

Kolejne warzywa

Z czasem do diety dziecka warto włączyć buraki, które są źródłem składników mineralnych oraz kwasu foliowego. Buraki w diecie pozytywnie wpływają na układ nerwowy i zapobiegają anemii. Po spożyciu buraczków, mocz dziecka może mieć odcień czerwony, nie jest to niepokojące. Dużo żelaza zawierają brokuły i to one również powinny na stałe wejść do diety dla dzieci. Po ugotowaniu dobrze jest podać je z odrobiną masełka, co zwiększy wchłanianie witamin. Można sięgnąć również po słoiczek Gerber z przecierem z brokułów, który nie zawiera soli.

Gotowe słoiczki czy przygotowane w domu?

Decydując się na przygotowanie posiłku dla niemowlaka w domu, musisz mieć świadomość skąd pochodzą warzywa. Często rodzice kupują je wyłącznie w sklepach ekologicznych, co daje pewność, że nie były niczym spryskiwane. Warzywa zamknięte w słoiczku to sprawdzone produkty. Zanim trafią do słoiczka przechodzą liczne kontrole. Spokojnie możesz zaufać produktom Nestle. Są bezpieczne, dostarczają dziecku odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów. Słoiczki Gerber stanowią gwarancję, że dieta dziecka, zapewnia mu prawidłowy rozwój. Jeśli decydujesz się na przygotowanie warzyw w domu, pamiętaj, iż najlepiej gotować na parze, wówczas warzywa zachowują najwięcej witamin. Na stronie www.zdrowystartwprzyszlosc.pl znajdziesz więcej informacji na temat tego, jak powinna wyglądać dieta dla dziecka.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Czapka dla dziecka
Ile kalorii mają buraczki smażone
Buraki gotowane właściwości
Ile kalorii ma ugotowany ziemniak

Wersja do druku