Bardzo ważne jest, aby chronić głowę malucha przed zimnem i wiatrem. Zabezpieczenie głowy noworodka to bardzo ważna kwestia. Dobranie właściwej dla malucha czapki może być problematyczne, ze względu na materiał, z jakiego jest wykonana, wielkość oraz jej rodzaj. Chcesz wiedzieć, jak dobrać czapkę dla noworodka i na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy. 

Jak dobrać właściwą czapkę dla malucha? 

Najważniejsze, aby podczas ubierania malucha nie przesadzać i by być jak najbardziej opanowanym. Nigdy nie będziemy do końca przekonani, czy dobraliśmy dla dziecka właściwe ubrania oraz czy o czymś nie zapomnieliśmy, czy nie spowodujemy przegrzania malucha. Jednak nie dajmy się zwariować.  
Wszystkie ubranka dla malucha są ważne, jednak czapeczka odgrywa szczególną rolę. Nie bój się jednak próbować różnych rozwiązań - tylko w ten sposób dowiesz się, jaka czapeczka jest najlepsza dla twojego dziecka, która uciska jego główkę, a która powoduje dyskomfort.  
Jak wynika z powszechnych obserwacji rodziców - dzieci zazwyczaj nie lubią czapek, a zwłaszcza problematyczny jest moment, gdy próbujemy je im założyć. Aby czapka dla noworodka nie była dla niego szczególnie uciążliwa, trzeba zadbać o to, by była ona właściwie dopasowana do główki malucha i wykonana z naturalnych, przewiewnych materiałów. Ważne jest, aby od środka nie znajdowało się w czapeczce żadne niewygodne, wystające przeszycie. W ten sposób może on odcisnąć się na główce niemowlaka, powodując dyskomfort. 

Czapka dla dziecka - postaw na komfort i wygodę malucha

Wybierając konkretną czapkę dla malucha, warto pamiętać o tym, aby dziecku nie było za gorąco. Wbrew powszechnemu przekonaniu, że malutkie dziecko powinno mieć na główce czapkę cały czas, nie zaleca się tego jednak w przypadku, gdy maluch przebywa w domu. Jeśli nie ma przeciągów, a temperatura w mieszkaniu nie wynosi mniej niż 16 stopni, dziecko może bez przeszkód nie mieć na sobie czapki.  
Wybór właściwej czapki dla malucha z pewnością nie jest łatwy. Szczególnie, że na rynku jest niezwykle duży wybór czapek dla noworodków. Jak więc wybrać tę idealną? Warto kierować się kilkoma ważnymi aspektami, jakimi są pogoda, wielkość głowy dziecka. Czasami warto wybrać nieco większą czapkę, aniżeli mniejszą, która mogłaby boleśnie uciskać malucha. Latem zamiast czapki warto wybrać kapelusze dla dzieci lub turban dla dziecka. W tym czasie warto również zwrócić uwagę na przyłbice ochronne
Czapka na zimę powinna być wykonana z grubszego materiału, np. bawełny. Warto, aby czapeczka posiadała także dodatkowe nauszniki, które chronią uszka malucha przed wiatrem.  
To jaką czapkę ma nosić dziecko i czy w ogóle ma ją nosić, to wybór rodziców. Jeśli w domu jest ciepło, nie warto słuchać babć i innych doradców, którzy uważają, że dziecko musi mieć coś na głowie. To wy decydujecie o dobru waszego dziecka. Jeśli więc w mieszkaniu jest ciepło, dziecko nie musi mieć niczego na głowie. Wychodząc na spacer jednak, warto już zadbać o właściwą czapeczkę i dopasować ubranie do pogody na zewnątrz. 
Czapka na zimę powinna być wykonana z grubszego materiału, np. bawełny. Warto, aby czapeczka posiadała także dodatkowe nauszniki, które chronią uszka malucha przed wiatrem.  

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku