Jedną z najczęstszych dolegliwości niemowląt jest odparzenie i – jako skutek – pieluszkowe zapalenie skóry. Przypadłość jest bolesna i uciążliwa. Są jednak sposoby radzenia z nią.

Odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry w pierwszych latach życia dziecka zdarzają się przynajmniej kilkukrotnie. Badania dowodzą, że statystycznie noworodek cierpi na nie nawet częściej niż na katar. Co jest zatem przyczyną dolegliwości skórnych i jak sobie z nimi radzić?


Przyczyny odparzeń

Od razu po urodzeniu, ochronna warstwa lipidowa na skórze dziecka jest jeszcze bardzo cienka. Dlatego niewiele trzeba, by delikatny naskórek uszkodzić. Niektórzy lekarze są zdania, że odparzenia wynikają z niedopatrzenia rodziców. Zbyt rzadkie wymienianie pieluchy powoduje, że stykająca się z moczem lub kałem skóra zostaje podrażniona. Przyczyną odparzeń może być także niedokładna higiena pachwin, a także zakładanie pieluchy od razu po kąpieli na wilgotną jeszcze pupę dziecka. Nie należy jednak zrzucać całej winy na rodziców. Odparzenia mogą być spowodowane również niedokładnym wypłukaniem tetrowej pieluszki z proszku do prania, zmianą składu moczu i kału po szczepieniach lub w trakcie leczenia antybiotykami. Częściej dolegliwości występują również latem, gdy skóra jest spocona i bardziej narażona na otarcia.

Odpowiednia higiena noworodka

Najczęściej odparzenia pojawiają się w okolicy pupy i pachwin. Rozpoznać wystąpienie dolegliwości można po niewielkim zaczerwienieniu wokół odbytu i cewki moczowej dziecka. Należy wówczas zastosować odpowiednią higienę: regularnie zmieniać pieluszki, częściej myć w zwykłej wodzie, a po kąpieli smarować kremem ochronnym. Jeśli natomiast pierwsze objawy zostaną zlekceważone, może wystąpić pieluszkowe zapalenie skóry. Na naskórku pojawi się wówczas wyrazisty czerwony rumień okraszony drobnymi wypryskami. I znowu, radą w takich sytuacjach jest odpowiednia pielęgnacja. Pediatrzy zalecają myć pupę dziecka kilka razy dziennie w ciepłej przegotowanej wodzie bez żadnych dodatków, a po kąpieli – wietrzyć (należy pozwolić dziecku poleżeć przez chwilę na kocyku na golasa, by skóra dokładnie się osuszyła) i smarować podrażnione okolice kremem na odparzenia, np. Johnson's Baby, który utworzy na powierzchni warstwę ochronną i zabezpieczy naskórek.

Aby nie doszło do odparzeń

Odparzenia powodują cierpienia dla dzieci i są kłopotem dla rodziców. Dlatego lepiej jest dmuchać na zimne, zapobiegając wystąpieniu dolegliwości. Pomoże w tym stosowanie kilku zasad. Każdego dnia wieczorem należy kąpać dziecko, a po kąpieli smarować balsamem dla niemowląt lub oliwką dla nawilżenia skóry. Suchy naskórek sprzyja podrażnieniom dlatego przed założeniem czystej pieluszki warto posmarować pupę kremem ochronnym. Pieluszkę zaś należy zmieniać natychmiast po zabrudzeniu, by zminimalizować kontakt skóry z amoniakiem zawartym w moczu. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku