Bóle głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości wśród ludzi w różnym wieku i różnych rejonach świata. Poprzez ból rozumiemy powierzchniowe uczucie ucisku w skroniach, jak również zlokalizowany nieco głębiej, jakby w środku czaszki. Jedni stykają się z tym sporadycznie, inni wręcz chronicznie. Co wywołuje bóle głowy? Jak można sobie z nimi radzić?


 „Boli mnie głowa”, czyli samoistne bóle głowy

W skład bólów samoistnych zaliczamy także bóle migrenowe, napięciowe bóle głowy oraz klasterowy ból głowy. Najczęstszymi powodami tego typu bólów jest stres, przemęczenie, zbyt długie przebywanie w hałasie lub zbyt długie wpatrywanie się w ekran komputera. Głowa może nas rozboleć także w wyniku jakichś intensywnych zapachów, które długotrwale utrzymują się w naszym otoczeniu, a nawet z powodu płaczu. Niestety, sporo osób prowadzących szybki tryb życia przyznaje, że ból głowy jest nieodłączną częścią ich dnia. W takich wypadkach istotę leczenia stanowią środki przeciwbólowe oraz zmiana trybu życia na zdrowszy. Osoby, którym przydarza się mieć takowe bóle, zrobią dobrze, gdy zawsze przy sobie będą miały popularną Aspirynę, czyli listek tabletek przeciwbólowych Aspirin. Zażycie jednej tabletki pozwoli uśmierzyć ból, a połączenie jej z wieczornym relaksem z pewnością zapewni nam błogi sen. Najlepiej jednak przewartościować swoje życie i nad pracę zawodową czy inne obowiązki postawić swoje zdrowie.

Gdy atakuje migrena...

Szczególnie uciążliwym rodzajem samoistnych bólów głowy jest migrena. Jak dotąd, lekarzom nadal nie udało się ustalić przyczyny migren, przez co trudno ją skutecznie wyleczyć. Można jedynie stosować leki przeciwbólowe, które zmniejszą nasilenie bólu i pozwolą normalnie funkcjonować. Jak można zdefiniować bóle migrenowe? To powtarzający się, jednostronny i pulsujący ból głowy o różnym nasileniu, który może wywoływać także mdłości, zawroty głowy i światłowstręt. U jednych migrena może trwać kilka godzin, u innych kilka dni, utrudniając wykonywanie nawet podstawowych czynności. Najczęściej migrena trwa od 4 godzin do 3 dni. U niewielkiej ilości pacjentów (jakieś 10%) zauważono, że nadejście migreny poprzedza tak zwana „aura”, czyli pojawienie się migocących plamek przed oczami, drętwienie jakichś części ciała, na przykład ręki lub nogi, a następnie pojawienie się napadowego bólu głowy.

Jak skutecznie radzić sobie z migreną? Jak już powiedzieliśmy, nie ma jednego skutecznego leku na te bóle głowy. Warto jednak zastosować lek przeciwbólowy, na przykład Aspirin PRO z technologią MicroActiv, dzięki której substancja aktywna uwalnia się aż sześć razy szybciej i tym samym przynosi ulgę znacznie szybciej i skuteczniej. Oprócz odpowiedniego leku przeciwbólowego, warto w tym czasie zadbać o siebie. Unikajmy nadmiernego stresu i ciężkostrawnych potraw, wysypiajmy się oraz zapewnijmy sobie ciszę i spokój w zacienionym pokoju. Zdrowy tryb życia powinien nam towarzyszyć zawsze, gdyż wtedy znacząco zmniejszy się ilość napadów migreny.

Jeżeli jednak bóle głowy wywołane są jakąś dolegliwością, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem, aby znaleźć źródło problemu.

Więcej o zwalczaniu bólu głowy można znaleźć na stronie aspirin.pl.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku