Kolka – pod tą popularną nazwą kryje się ostry ból mięśni spowodowany obkurczaniem się ścian narządów wewnętrznych z tzw. światłem, czyli na przykład moczowodów, dróg żółciowych, czy jelit. Kolka dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Napady kolki są zwykle ostre oraz nagłe. Bardzo często ustępują same. Równie często jednak wymagają konsultacji z lekarzem i leczenia farmakologicznego. Wszystko zależy od przypadku. Nie należy bagatelizować żadnego z nich.


W wieku dziecięcym kolka pojawia się po zwiększonym wysiłku fizycznym, na przykład po bieganiu. Nie zagraża ona jednak w większy sposób zdrowiu – w takim przypadku mówimy wręcz o tzw. kolce niegroźnej. Aby sobie z nią poradzić wystarczy pozwolić organizmowi na odpoczynek. Ból ustąpi wówczas samoistnie. Chcąc przyspieszyć ten moment warto dać sobie chwilę oddechu – położyć się wygodnie i napić się ziołowej herbaty lub przyjąć lek rozkurczowy. Innym typem kolki jest kolka brzucha, która dopada nas najczęściej po posiłku, zwłaszcza wtedy, gdy spożywaliśmy go szybko i łapczywie. Kolka brzucha powstaje w momencie, gdy jelita nie nadążają z trawieniem pokarmu i ich ścianki ulegają obkurczeniu. Chcąc zapobiec kolce tego typu należy wszczepić sobie do całodziennego repertuaru żywieniowych nawyków zdrowe przyzwyczajenie, jakim jest spożywanie dużej ilości wody. Woda pomoże w trawieniu i zapobiegnie uciążliwym dolegliwościom. Jeśli jednak już dopadnie nas kolka brzucha i nie możemy poradzić sobie z ostrym bólem, warto przyjąć lek rozkurczowy, który rozluźni nasze mięśnie i zapewni nam komfort. Przykładem takiego leku jest Buscopan.

Jeszcze innym typem kolki jest kolka wątrobowa. Dotyka ona bardzo często kobiety, zwłaszcza w okresie ciąży, a także po czterdziestce. Pojawia się wówczas, gdy „zapchany” jest pęcherzyk żółciowy. Złogi, które pojawiają się w jego obszarze zamykają jego ujście. Kolka wątrobowa jest częstym zjawiskiem  po posiłku wyjątkowo obfitym w tłuszcze. Wątroba nie nadąża z ich trawieniem, co powoduje ostry ból. Chcąc zapobiec tego typu kolce, należy spożywać posiłki bogate w błonnik oraz ograniczyć spożycie tłuszczów. Kiedy jednak mamy z nią do czynienia – nie ma się co męczyć i trzeba zażyć dobry lek rozkurczowy, który pomoże nam się rozluźnić i zlikwiduje źródło problemu.

Więcej informacji o tym, jak radzić sobie z kolką oraz kolką wątrobową można znaleźć na stronie www.nabolbrzucha.pl.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma wątróbka z cebulą

Wersja do druku