Każdy rodzic chce, by jego dziecko cieszyło się doskonałym zdrowiem i samopoczuciem. To całkowicie zrozumiałe. Szczególną troską zaś otaczamy niemowlęta. Ich nie do końa wyształcony układ odpornościowy potrzebuje wsparcia. Zaś szybki rozwój organizmu wymaga na nas dostarczenia dziecku wszystkich niezbędnych substancji i witamin. W jaki sposób zapewnić dziecku to, co najlepsze?


Czy niemowlę potrzebuje witamin?

Jak każdy człowiek, również i niemowlę potrzebuje w swojej diecie witamin, które pozwolą mu cieszyć się zdrowiem. Ich podawanie w formie dodatkowych preparatów bywa kontrowersyjne. Istnieje bowiem pogląd, że wszystko czego potrzebuje niemowlę powinno być mu dostarczane z pokarmem mamy oraz rozszerzaną dietą.

Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Różnego rodzaju przeszkody, takie jak nieodpowiedni skład pokarmu lub nietolerancja niektórych z nich mogą bowiem doprowadzić do powstawania niedoborów. W przypadku dzieci może mieć to bardzo negatywne skutki dla ich rozwoju! Dlatego też mimo wszystko nie należy obawiać się podawania dodatkowych preparatów witaminowych. Tym bardziej, że większość z nich ma optymalnie dopasowany do potrzeb niemowlęcia skład.

Jakich witamin potrzebuje małe dziecko?

 

Jedną z najbardziej potrzebnych niemowlęciu witamin jest witamina D. To dzięki niej układ kostny dziecka może prawidłowo się rozwijać. Podawanie tej akurat witaminy warto rozpocząć już od pierwszych dni życia malucha, ponieważ jej brak to bardzo poważne konsekwencje.
Dziecko potrzebuje również witamin z grupy B (w tym bardzo ważnej witaminy B12) oraz żelaza. Niedobór tych składników grozi dziecku szczególnie wtedy, gdy jego mama nie jada mięsa. Warto zdawać sobie z tego sprawę. Warto również podawać maluchowi witaminę K – mleko mamy jest w nią ubogie, tymczasem ma ona ogromne znaczenie dla odpowiedniej krzepliwości krwi.

 

W jaki sposób podawać dziecku witaminy?

Jeśli zdecydujemy się na podawanie niemowlęciu witamin musimy pamiętać, że ich nadmiar również może być szkodliwy dla zdrowia. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest podawanie specjalnych preparatów, których skład jest optymalnie dopasowany do potrzeb dziecka. Jednym z preparatów tego rodzaju jest znany wszystkim doskonale Vibovit, który podawały nam już nasze mamy. Są to witaminy dla niemowląt o optymalnym składzie, dzięki czemu możemy być pewni, że nasze dziecko otrzymuje wszystko to, co jest mu potrzebne w idealnym składzie.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku