CiÄ…gÅ‚e zmiany i modyfikacje na polskim rynku pracy powodujÄ…, że pewne zawody znikajÄ…, inne ulegajÄ… przeksztaÅ‚ceniom. UmiejÄ™tnoÅ›ci, które dziÅ› sÄ… pożądane na rynku pracy, za parÄ™ lat mogÄ… siÄ™ okazać caÅ‚kowicie nieprzydatne. DziÅ› najwiÄ™kszym powodzeniem cieszÄ… siÄ™ zawody informatyczne i to wÅ‚aÅ›nie one nie muszÄ… martwić siÄ™ o zatrudnienie. Co jednak bÄ™dzie z branżą HR? Co dalej z HR-owcami?


Haerowiec, manager HR, czy w starszej nomenklaturze pracownik działu kadr, to osoba niezastąpiona w firmie. Właśnie ona wie, jak wykorzystać wiedzę z zakresu ekonomii i zarządzania zasobami ludzkimi, by firma rozwijała się prawidłowo. To jedna z niewielu osób, które tak naprawdę zdają sobie sprawę z tego, że to ludzie są kapitałem przedsiębiorstwa. Tworzą oni organizację i decydują o skuteczności prowadzonych przez nią działań. HR-owiec wie, że bez ich wiedzy, umiejętności i zaangażowania firma przestaje istnieć. Dlaczego więc mówi się o zbędności lub przeżytku tej branży? Co za tym przemawia? I jeśli to zbędne stanowisko, kto przejmie jego obowiązki?

Podstawowe błędy

GłównÄ… przyczynÄ… czarnych chmur, które zawisÅ‚y nad branżą HR, jest jej skostnienie i zatrzymanie na pewnym etapie. Metody rekrutacji czy zarzÄ…dzania pracownikami, które sprawdzaÅ‚y siÄ™ jeszcze kilka lat temu, nie dziaÅ‚ajÄ… już tak jak powinny, albo nie dziaÅ‚ajÄ… wcale. Nic w tym dziwnego – rynek przecież siÄ™ zmienia. Dlatego też tak istotne jest dostosowywanie siÄ™ każdej dziedziny do niego. Przeprowadzanie prawidÅ‚owej rekrutacji to postawa. Metody i techniki takich rozmów wciąż sÄ… udoskonalane, a patrzÄ…c na polskie firmy można odnieść wrażenie, że zatrzymaÅ‚y siÄ™ one jeszcze w latach 90-tych. Podobnie rzecz ma siÄ™ jeÅ›li chodzi o niewÅ‚aÅ›ciwe wykorzystanie narzÄ™dzi w pracy managera HR. WpÅ‚ywa to przecież negatywnie na pracÄ™ caÅ‚ego przedsiÄ™biorstwa. Co wiÄ™c powinien zrobić HR-owiec, który chce „być potrzebny” w firmie?

Jaka przyszłość dla HR-owca?

PodstawowÄ… kwestiÄ… jest zmiana nastawienia. Pracownik dziaÅ‚u HR musi zdać sobie sprawÄ™ z tego, że poÅ›redniczy niejako miÄ™dzy pracownikami a szefem. Jest wiÄ™c jednostkÄ… spajajÄ…cÄ… interesy firmy i postulaty ludzi zatrudnionych w przedsiÄ™biorstwie. Powinien wiÄ™c nie tylko motywować innych pracowników do dziaÅ‚ania, inspirować, czujnie obserwować, analizować i reagować kiedy konieczne bÄ™dzie zażegnanie konfliktu, lecz przede wszystkim – ciÄ…gle siÄ™ doszkalać na dodatkowych kursach lub w ramach studiów, np. na ZPSB.pl w Szczecinie. Dzisiaj kierunki HR na uczelniach wyższych to poÅ‚Ä…czenie zarzÄ…dzania, ekonomii, podstaw psychologii i PR, dlatego tak istotne jest by być na bieżąco. Po wdrożeniu takiego postÄ™powania HR-owcy nie bÄ™dÄ… musieli martwić siÄ™ o swój byt.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku