Sypialnia jest najbardziej prywatnym pomieszczeniem w każdym domu i mieszkaniu. Zazwyczaj jest to pokój, do którego nikt, poza domownikami nie ma wstępu. Dobrze dobrane oświetlenie w sypialni sprawi, że będzie to miejsce przytulne, komfortowe i idealne do relaksu po dniu ciężkiej pracy. Wiadomo również że wszystkie elementy oświetlenia w sypialni muszą ze sobą współgrać.


Oświetlenie główne i dodatkowe.

W sypialni w roli oświetlenia głównego najlepiej sprawdzi się lampa sufitowa. Światło główne musi być jasne i oświetlać całe pomieszczenie, umożliwiając np. zrobienie w nim dokładnych porządków.

Bardzo często w sypialni montowane są kinkiety. W małych sypialniach są one dobrą alternatywą dla lampek nocnych – sprawiają, że w pomieszczeniu jest więcej przestrzeni. Kinkiety, które mają zastąpić lampki nocne powinny być usytuowane po obu stronach łóżka i posiadać osobne wyłączniki umiejscowione w pobliżu nich. Światło kinkietów powinno być skierowane w dół aby umożliwić np. czytanie książki.

Jeżeli kinkiety mają za zadanie stworzenie w sypialni odpowiedniego klimatu, powinny posiadać klosz, który sprawi, że światło będzie lekko przytłumione. W tej roli doskonale sprawdzą się lampy Lira.

Oświetlenie dużych sypialni

Jeżeli sypialnia jest duża, znajduje się w niej również szafa, to dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie oświetlenia nad drzwiami szafy (szczególnie, jeżeli jeżeli jest na nich lustro). Jeżeli mamy więcej elementów nad którymi chcemy umieścić światło punktowe, dobrym rozwiązaniem może okazać się podwieszany sufit z wmontowanym oświetleniem.

Warto połączyć różne rodzaje światła, stosując kombinacje rodzajów oświetlenia – na przykład lampki nocne oraz oświetlenie główne, bądź lampy stojące oraz sufitowe. Wybór szerokiej gamy lamp można znaleźć pod adresem: https://dolceluce.pl/pl_PL/producer/Ideal-lux/60. Ważne jest, aby każdy element oświetlenia wyposażyć w ściemniacz umożliwiając przyciemnienie światła – pamiętajmy, że sypialnia jest miejscem służącym do relaksu – należy więc unikać lamp halogenowych, gdyż dają one zazwyczaj jasne i ostre światło, które jest zbyt intensywne do sypialni.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Jak dobrać lampę

Wersja do druku