Substancje słodzące, tzw. słodziki, zarówno pochodzenia naturalnego, jak i sztucznego, mogą z powodzeniem zastępować cukier w zastosowaniach konsumenckich, przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Jednym ze słodzików jest aspartam, mający nie do końca dobrą sławę. Czy aspartam jest szkodliwy?


Dopuszczony do użytku

Aspartam odkryto caÅ‚kiem przypadkiem w latach 60-tych ubiegÅ‚ego stulecia, przy poszukiwaniach leku na wrzody żoÅ‚Ä…dka. Od tego czasu szuka siÄ™ zastosowaÅ„ aspartamu, a jednoczeÅ›nie bada siÄ™ jego wpÅ‚yw na zdrowie. Definitywnie aspartam zostaÅ‚ uznany za bezpieczny sztuczny sÅ‚odzik, który może być stosowany w różnych dziedzinach przemysÅ‚u spożywczego. Jego zastosowanie w racjonalnych iloÅ›ciach nie niesie żadnego ryzyka zdrowotnego dla ludzi w każdym wieku, w tym dzieci, chorujÄ…cych na cukrzycÄ™ czy kobiety ciężarne i karmiÄ…ce.

Sztuczny sÅ‚odzik jest stosowany przez ponad 90 krajów na Å›wiecie. Organizacje nadzorujÄ…ce jego wprowadzenie na rynek uznaÅ‚y, że jego stosowanie nie szkodzi. Do takiej opinii przychylajÄ… siÄ™ poÅ‚Ä…czone komitety do spraw dodatków do żywnoÅ›ci FAO/WHO (United Nations' Joint FAO/WHO Expert Committee on Food Additives - JEFCA)  i  AmerykaÅ„ska Agencja ds. Å»ywnoÅ›ci i Leków (FDA).

Plotki o aspartamie

Wielokrotnie prezentowano już na Å‚amach mediów Å›wiatowych dowody na domniemanÄ… szkodliwość aspartamu. Później jednak okazywaÅ‚o siÄ™, że przedstawione wyniki byÅ‚y zafaÅ‚szowane, zaÅ› badania, które staÅ‚y siÄ™ dla nich podstawÄ…, byÅ‚y przeprowadzane w manipulowanych warunkach. W efekcie wielu konsumentów uznaje aspartam za bardzo szkodliwÄ… substancjÄ™ rakotwórczÄ…, której spożywanie może prowadzić do przedwczesnej Å›mierci. Takie postrzeganie sztucznego sÅ‚odziku jest niezgodne z prawdÄ…. JeÅ›li doniesienia o rakotwórczej charakterystyce aspartamu byÅ‚yby rzeczywiÅ›cie wiarygodne, Unia Europejska czy Stany Zjednoczone na pewno nie dopuÅ›ciÅ‚yby do tego, aby zostaÅ‚ on zakwalifikowany jako dodatek do żywnoÅ›ci w dziesiÄ…tkach krajów, tylko zabroniÅ‚yby jego stosowania.

Tymczasem, aspartam jako dodatek E951, z powodzeniem jest stosowany jako alternatywa dla cukru prostego, sacharozy, w wielu produktach spożywczych i lekach, w tym w tabletkach musujÄ…cych, jako sÅ‚odzik kuchenny, w napojach gazowanych, kawowy i herbacianych, w gumach do żucia i produktach niskokalorycznych, adresowanych do diabetyków i osób odchudzajÄ…cych siÄ™. 

Aspartam w przeciwieÅ„stwie do cukru obecnego w diecie nie jest przyczynÄ… wystÄ™powania otyÅ‚oÅ›ci, próchnicy czy cukrzycy. Daje on produktom spożywczym smak zbliżony do cukru, przy minimalnej wartoÅ›ci kalorycznej. SÅ‚odzik aspartam jest metabolizowany naturalnie w organizmie, przez co jego skÅ‚adniki sÄ… wydalane z ciaÅ‚a czÅ‚owieka. Można go bezpiecznie spożywać, o ile nie przekracza siÄ™ dziennej, dopuszczalnej dawki sÅ‚odzików.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma guma mamba

Wersja do druku