Nieprzemijający katar bądź ciągle nawracający i do tego koszmarny ból głowy, to objawy zapalenia zatok przynosowych. Przy katarze żadna z nas nie biegnie do lekarza, bo zazwyczaj nie ma czasu, zresztą siedząc w poczekalni z innymi chorymi, można jeszcze się czegoś nabawić. Najczęstszą przyczyną zatok jest zakażenie wirusowe bądź bakteryjne, zdecydowanie rzadziej grzybicze. Schorzenie może wystąpić w wyniku niedoleczenia wcześniejszych infekcji. Co ciekawe jego przyczyną może być również próchnica zębów. Przy zatokach należy działać szybko i skutecznie.


Najważniejsze udrażnianie

Zapchany nos i silny ból głowy uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Jednak nie musisz od razu biec do lekarza, a wystarczy do apteki. Najlepiej zaopatrz się w Sudafed. Lek bardzo szybko przynosi ulgę w zatokach przynosowych. Dostępny w formie tabletek oraz sprayu. Tabletki Sudafed zawierają chlorowodorek pseudoefedryny. Jest to pochodna efedryny, która jest pozyskiwana z ziół. Substancja ta bezpośrednio działa na receptory, które znajdują się w błonie śluzowej dróg oddechowych. Skutecznie i szybko działa na przekrwioną błonę śluzową nosa. Powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, a tym samym zmniejszenie obrzęku śluzówki. Dzięki temu drogi oddechowe stają się drożne, a nos i zatoki łatwiej i szybciej się oczyszczają. Lek wchłania się z przewodu pokarmowego i zaczyna działać bardzo szybko, bo już po kilku minutach odczuwa się ulgę. Działanie leku utrzymuje się przez kilka godzin. Przy leczeniu zatok nosowych zaleca się od 3 do 4 tabletek na dobę.

Gdy nie jesteś pewna czy to zatoki czy kolejne przeziębienie

Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie spray do nosa Sudafed . Jeśli znów męczy Cię katar, a poza nim nie ma innych objawów, to może być to przeziębienie bądź alergia. Sudafed w sprayu działa dość szybko, zmniejszając obrzęk błony śluzowej nosa. Nos się udrażnia, a Ty możesz swobodnie oddychać. Efekt jest już po kilku minutach. Do wyboru masz dwa rodzaje sprayów Sudafed: udrożniający nos oraz udrażniający z kwasem hialuronowym. Ten drugi dodatkowo nawilża śluzówkę i chroni ją.

W przypadku kataru i zatok liczy się szybkie działanie. Dlatego lepiej sięgać po sprawdzone i skuteczne leki.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Zapalenie zatok latem

Wersja do druku