Biegunka to schorzenie majÄ…ce różne przyczyny, dotykajÄ…ce zarówno dzieci, jak i dorosÅ‚ych. Bez wzglÄ™du na przyczyny, potrafi bardzo zdezorganizować codzienne życie. Bywa, że jego wystÄ™powanie jest lekceważone, a tymczasem, wbrew temu co powszechnie siÄ™ sÄ…dzi, biegunka może być niebezpieczna.


Objawy biegunki

Schorzenie to wystÄ™puje zarówno na tle wirusowym, jak i bakteryjnym. Niekiedy jest to reakcja na niektóre substancje zawarte w pożywieniu bÄ…dź na leki. Biegunka jest też objawem psychosomatycznym – organizm może zareagować tak w sytuacji dyskomfortu bÄ…dź stresu. Biegunka objawia siÄ™ bólami podbrzusza, nudnoÅ›ciami, wymiotami, a nawet gorÄ…czkÄ…. Charakterystyczne dla tego schorzenia jest czÄ™stsze niż zwykle wypróżnianie siÄ™, a stolec ma półpÅ‚ynnÄ… bÄ…dź pÅ‚ynnÄ… konsystencjÄ™.

Groźna w niektórych przypadkach

Biegunka zwykle trwa 1-3 dni. O ile nie łączy się z uporczywymi wymiotami i wysoką gorączką, zwykle wystarczy odpowiednia dieta i organizm sam radzi sobie z problemem. Głównym zagrożeniem w przypadku biegunki jest odwodnienie organizmu i zaburzenie gospodarki elektrolitowej. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku niemowląt i dzieci, dlatego w ich przypadku wszelkie objawy ostrej biegunki należy potraktować bardzo poważnie.

Przewlekła biegunka

O ile biegunka występująca od czasu do czasu nie jest zjawiskiem niepokojącym, to jeśli występuje przewlekle, należy dociec przyczyny. Powodem przewlekle występujących biegunek mogą być błędy dietetyczne, celiakia, nietolerancja laktozy, choroba Leśniewskiego-Crohna, zespół jelita drażliwego, niewydolność trzustki, a nawet choroba nowotworowa. Dlatego jeśli biegunki występują często, są bolesne i długo trwają, a nie potrafimy racjonalnie uzasadnić ich przyczyny, warto skontaktować się z lekarzem i wykonać badania, które pozwolą stwierdzić, na jakim tle pojawiają się problemy z wydalaniem.

Jeśli lekarz wyklucza chorobę, która może powodować biegunkę, przyczyny mogą leżeć w trybie życia i niewłaściwej diecie. Aby zapobiegać biegunkom, należy dbać o to, by spożywać jak najmniej przetworzony pokarm ze sprawdzonych źródeł oraz unikać niepotrzebnego stresu. Czynnikiem powodującym biegunki jest również wypijany w nadmiarze alkohol etylowy, więc warto ograniczyć jego spożycie.

Dieta w trakcie biegunki

Najważniejsze jest właściwe nawodnienie organizmu. Dlatego w trakcie biegunki należy szczególnie dbać o to, by pić przegotowaną wodę w dużych ilościach. Trzeba także unikać spożywania ciężkostrawnych, tłustych potraw. Zamiast nich lepiej wybrać lekkie potrawy, takie jak gotowany ryż, duszona marchewka czy kleik ryżowy. Nie powinno się także spożywać potraw z dużą zawartością cukru. Nie należy spożywać dużych ilości pokarmu.

By przywrócić organizmowi odpowiedni poziom elektrolitów, można zaopatrzyć się w nie w aptece. Ponieważ każda biegunka narusza równowagę w jelitach, warto pamiętać o probiotyku, który pomoże ją przywrócić.

Przyjmowanie leków w trakcie biegunki

Wiadomo, że biegunka dezorganizuje rytm dnia i nie pozwala wykonywać codziennych obowiązków. Dlatego też wiele osób sięga po leki zatrzymujące biegunkę. Oczywiście leki te są dozwolone i można z nich korzystać, ale należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza lub farmaceuty. Trzeba też pamiętać o tym, że wszystkie leki przeciw biegunce leczą jedynie objawy, nie zwalczając przyczyny. Jeśli powodem naszych problemów jest przewlekła choroba, leki zatrzymujące biegunkę nie pomogą na dłuższą metę, bo przyczyna choroby nie zostanie wyeliminowana.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku