Sen jest nam bardzo potrzebny, żeby skutecznie zregenerować się po dniu pełnym zadań i nie cierpiących zwłoki spraw. Niestety, wiele osób ma problemy z zasypianiem – aż 1/3 Polaków cierpi na bezsenność! Jak można sobie pomóc bez sięgania po środki apteczne? Warto wprowadzić w życie kilka zmian – poniżej przedstawiamy  10 kroków do zdrowego snu.


Wśród nich jest także zalecenie by zadbać o dobrą gatunkowo i ładną (tak, ładną - to też ma wpływ na jakoś snu) pościel. Świetnie sprawdzi się tu miękka, bawełniana, ekskluzywna pościel w przepiękne kwiatowe wzory znanej i lubianej marki PiP Studio, którą oferuje Malabelle. Otulenie się nią, plus kilka zmian wprowadzonych w sypialni, przywoła kolorowe sny.

  1. Wynieś z sypialni wszystko, co cię rozprasza - telewizor, komputer. A także zegar.
  2. Nie korzystaj z tabletu i smartfona przed snem . Niebieskie światło ekranu blokuje wydzielanie melatoniny – hormonu snu.
  3. Zadbaj o łagodną, uspokajającą kolorystykę ścian. Delikatne szarości, beże, błękity, stonowane, pastelowe fiolety wyciszają układ nerwowy.
  4. Nie stosuj w sypialni ostrego światła. Najlepsze będzie punktowe - przytłumione kloszem lub liniowe - odbite od ściany i  sączące się ze szczelin w suficie czy ścianach. Ale do snu wyłącz je całkowicie. W odcinaniu bodźców wzrokowych pomocna będzie opaska na oczy.
  5. Kup wygodny materac , który zapewni kręgosłupowi podparcie bez względu na pozycję, w jakiej śpisz.
  6. Koniecznie zadbaj o dobrą gatunkowo pościel.  Wybierz poszewki, które uprzyjemnią ci przebywanie w łóżku.
  7. Nie stresuj się, że nie możesz zasnąć przed godziną dwunastą, a przecież wszyscy mówią, że „sen najlepszy jest przed północą”. To nieprawda. Dzielimy się na „sowy” i „skowronki” - nasz zegar biologiczny jest uwarunkowany genetycznie. Możesz kłaść się po północy, o ile będziesz to robić regularnie i spać tyle, ile potrzebujesz, żeby się zregenerować. Optymalna długość snu to (w zależności od wieku)  5-8 godzin.
  8. Im większa aktywność w ciągu dnia, tym mocniejszy sen. Zakończ ją jednak ok. 18.00-19.00. Wieczorny wysiłek pobudza i utrudnia zasypianie.
  9. 2 -3 godziny przed wieczornym wypoczynkiem zjedz lekki posiłek i zrób coś, co cię zrelaksuje. Dobrze robi ciepła kąpiel, masaż – chociażby tylko głowy i karku. Przed udaniem się na spoczynek wypij szklankę ciepłego mleka lub soku wiśniowego, zjedz banana. Według Harvard Medical School pobudzają one produkcję melatoniny.
  10. Wywietrz sypialnię i zadbaj o odpowiednią temperaturę w pokoju, optymalna to 15-20°C. Jeśli marzną ci stopy, zafunduj sobie termofor.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku