Łupież to chyba jedna z najbardziej wstydliwych, a jednocześnie dokuczliwych przypadłości. To nie tylko defekt kosmetyczny, ale także schorzenie o charakterze przewlekłym i nawracającym, zaliczane do chorób łojotokowych. Ta banalna w powszechnym odczuciu dolegliwość wywołuje znaczny dyskomfort i obniżenie jakości życia. Równie często pojawia się u kobiet, jak i u mężczyzn, chociaż u panów bywa zazwyczaj o wiele bardziej dokuczliwa. Dość często walczą z nią nastolatki w okresie dojrzewania, a także panie przechodzące menopauzę. W sumie problem ten może dotyczyć osób od 15 do 75 roku życia. I mimo, że ślady łupieżu na włosach czy czarnej eleganckiej marynarce nie prezentują się zbyt estetycznie, to jednak dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że z dolegliwością można walczyć i co najważniejsze – walkę tę można wygrać! Wystarczy tylko odrobina wytrwałości i dyscypliny.  


Objawy łupieżu

Najbardziej typowym objawem łupieżu są białe płatki na włosach i elementach garderoby. U niektórych osób może wystąpić także nadmierna suchość skóry głowy, uczucie ściągnięcia oraz intensywne swędzenie. Rzadko, ale jednak, może pojawić się intensywne zaczerwienie skóry głowy. Uporczywy łupież tłusty (tzw. łojotokowy) może prowadzić czasem do osłabienie włosów, a co za tym idzie, ich łamania i wypadania.

Czynniki wywołujące łupież

Istnieje wiele czynników (zewnętrznych i wewnętrznych), które mogą prowokować powstanie łupieżu lub nasilić jego przebieg. Wśród czynników wewnętrznych wyróżnia się: zaburzenia hormonalne, zaburzenia emocjonalne, nadmierny stres, nieprawidłową dietę (ubogą w cynk, witaminy z grupy B i kwasy tłuszczowe) oraz predyspozycje genetyczne. Wśród czynników zewnętrznych najczęściej wymienia się: częste noszenie czapek lub innych nakryć głowy, zbyt częste stosowanie kosmetyków do stylizacji fryzur, a także niewłaściwą pielęgnację skóry głowy, a więc zbyt rzadkie używanie szamponów, niedokładne ich spłukiwanie bądź suszenie włosów nadmiernie gorącym strumieniem powietrza. Za powstanie łupieżu odpowiedzialne mogą być także różne choroby, m.in. łuszczyca, egzema, łojotokowe zapalenie skóry oraz choroby neurologiczne.

Jak pozbyć się wstydliwej dolegliwości

W większości przypadków, wizyta u lekarza nie jest konieczna. Zazwyczaj, aby zwalczyć łupież, wystarczy zastosować odpowiednie szampony przeciwłupieżowe, jak np. te oferowane przez markę NIVEA. Innowacyjna formuła szamponów przeciwłupieżowych ze specjalnym - aktywnym systemem przeciwłupieżowym nie tylko przeciwdziała przyczynom łupieżu, ale także eliminuje łupież, pozwala pozbyć się do 100% widocznych jego oznak i przywraca skórze naturalną równowagę.

Zastosowanie odpowiednio dobranych preparatów przeciwgrzybicznych ma także duże znaczenie terapeutyczne. Dlatego też w zwalczaniu łupieżu, obok szamponów przeciwłupieżowych, zaleca się stosowanie cyklopiroksolaminy, która oprócz działania grzybobójczego, wykazuje również silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. W leczeniu łagodnych postaci łupieżu można zastosować także kremy i maści o działaniu przeciwłupieżowym, zawierające związki siarki, kwas salicylowy i sterydy.

Bardzo ważna w walce z łupieżem jest także odpowiednia higiena. Zalecane jest częste mycie włosów, a także ograniczenie używania kosmetyków do stylizacji włosów, zwłaszcza żeli, pianek i lakierów.

Istotną rolę w walce ze wstydliwą przypadłością odgrywa również zdrowa dieta. Produkty znajdujące się w codziennym menu powinny obfitować w cynk, zdrowe kwasy tłuszczowe i witaminy z grupy B.

Wybierz swój ulubiony szampon przeciwłupieżowy z bogatej oferty produktów www.nivea.pl.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku