Nawet najpiękniejsza i najbardziej zadbana twarz może się wydać mniej atrakcyjna lub po prostu zmęczona, gdy nie będziesz odpowiednio dbała o skórę wokół oczu. Nie wystarczy stosowanie kremu odpowiedniego dla typu Twojej cery, otoczenie oczu wymaga bowiem szczególnej troski. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry wokół oczu i dlaczego różni się ona od pielęgnacji reszty twarzy lub ciała?


Sucha skóra wokół oczu

To, że skóra wokół Twoich oczu jest sucha, nie zależy w zasadzie od rodzaju cery. Możesz być zdziwiona, bo przecież policzki i resztę twarzy masz dobrze nawilżone lub wręcz tłuste. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego! Za odpowiednie natłuszczenie skóry odpowiadają gruczoły łojowe. Wystarczy przyjrzeć się ich liczbie w skórze pod oczami oraz w innych częściach twarzy. Jeden cm2 skóry wokół oczu skupia ich około 20, podczas gdy na takim samym obszarze w innych miejscach na buzi masz ich aż 800![1] Skóra wokół oczu jest zatem 40-krotnie słabiej nawilżana i chroniona! Jej grubość to tylko 0,5 mm, a trudy dnia codziennego… No cóż. Mylisz się jeżeli, uważasz, że ten fragment Twojego ciała nie pracuje.

W służbie oka

Skóra wokół oka jest przede wszystkim w nieustannym ruchu, który zapewnia jej gałka oczna – nawet gdy odpoczywasz. Jeżeli dodatkowo wysilasz swój wzrok w pracy czy nawet w chwilach relaksu (komputer, telewizor, gazeta, książka, szydełkowanie), to już wiesz, skąd nowe zmarszczki pod oczami.

Sposoby na podrażnione oczy

Zaczerwieniona skóra wokół oczu może być skutkiem ich zmęczenia lub podrażnienia, np. dymem tytoniowym lub uczulającymi kosmetykami. Zanim wyeliminujesz czynniki, które cię uczulają, sięgnij po okłady na bazie ziół. Najlepszy będzie rumianek i koper włoski. Rumianek działa dodatkowo przeciwbakteryjnie, koper włoski natomiast nawilża, łagodzi i zmiękcza[2]. Jeżeli Twoje powieki są spuchnięte, połóż na nie zimny okład, kostkę lodu albo schłodzony plasterek ogórka.

Jak rozjaśnić cienie pod oczami?

Być może sińce pod oczami to Twoja cecha wrodzona, jednak najczęściej pojawiają się, gdy brakuje Ci snu, żyjesz w stresie lub niewłaściwie się odżywiasz. Co zrobić, żeby rozjaśnić nieładne cienie pod oczami? Przede wszystkim porządnie się wyspać i zacząć jeść produkty bogate w witaminy. Równolegle powinnaś sięgnąć po specjalne kremy pod oczy, które działają uszczelniająco na naczynia włosowate dzięki wyciągom roślinnym z arniki, miłorzębu japońskiego czy kasztanowca. Kwiaty lipy, wyciąg z nagietka czy bluszczu pomogą dodatkowo pozbyć się obrzęku. Pamiętaj, żeby produkty zawsze wklepywać, nie naciągając delikatnej skóry zwyczajnym wcieraniem! Zachowaj też właściwy kierunek aplikacji kremu: od wewnętrznego do zewnętrznego kącika oka. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na specjalny zabieg kosmetyczny, tzw. drenaż limfatyczny, dużo spaceruj i codziennie pij sok z cytryny z miodem. Doraźnie możesz też zastosować kompres z czarnej herbaty.

[1] Izabela Suligowska, Pielęgnowanie oczu i ich oprawy 514[03].Z1.06. Poradnik dla ucznia, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006, s. 10.

[2] Ibidem, s. 15.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Najlepsze sokowniki

Wersja do druku