Samoobrona nie oznacza tylko sztuk walki, których trzeba uczyć się latami. Polki decydują się na różne formy skutecznej obrony, niewymagające długofalowych przygotowań, ćwiczeń czy kosztownych inwestycji. Najczęściej wybieranymi narzędziami, służącymi do odparcia ataku napastnika, są obecnie gazy pieprzowe i paralizatory. Na ich posiadanie nie trzeba mieć zezwolenia. Za standardowy paralizator zapłacimy ok. 200zł, za gaz obronny – nawet 10x mniej. Jak wynika z badań, wysoka skuteczność działania, łatwość użycia i niska cena, stanowią 3 najważniejsze czynniki w wyborze danego narzędzia obrony (badania agencji Praktycy.com dla Spy-Shop.pl, 2013r.).


Gaz pieprzowy najlepszy dla kobiety

Rosnąca popularność gazów pieprzowych to zasługa ich niskiej ceny, komfortu i bezpieczeństwa noszenia oraz doskonałej skuteczności, nawet w przypadku kilkuosobowej grupy napastników. Użycie gazu jest zbliżone do rozpylenia dezodorantu. Wystarczy skierować strumień w okolice twarzy agresora, żeby obezwładnić go na minimum 15min (do ok. 60min). W tym czasie, ofiara może spokojnie oddalić się z miejsca ataku i wezwać pomoc. Działanie gazu pieprzowego opiera się o kapsaicynę (OC) – silnie drażniącą substancję, uzyskiwaną z naturalnego pieprzu cayenne (bardzo ostry). OC nie wyrządza trwałej szkody. Pieczenie, łzawienie, oślepienie i problemy z oddychaniem są tylko tymczasowe. Gaz pieprzowy działa niezależnie od odporności na ból czy zawartości substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki) w organizmie. Chroni także przed agresywnymi zwierzętami.

(Nie tylko) wielkość ma znaczenie

Aby gaz pieprzowy spełniał swoje zadanie, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych cech produktu.

  1. Pojemność – minimalna to 50ml, inaczej środka może nie wystarczyć do obezwładnienia jednego czy kilku napastników; należy wystrzegać się atrakcyjnie wyglądających gadżetów z gazem (szminki, breloki, pierścionki, etc.), ponieważ są trudne w użyciu i zawierają szczątkowe ilości gazu.
  2. Forma rozpylania – najbardziej polecany dla kobiet jest gaz żelowy, który posiada zasięg nawet do 8m, jest mało czuły na działanie wiatru oraz łatwo przylega do odzieży i skóry napastnika, działając przez to dłużej i skuteczniej.
  3. Skład – rzetelni producenci i sprzedawcy informują swoich klientów o składnikach gazu; optymalne parametry to 10% OC i 2mln SHU (wskaźnik ostrości); niższa zawartość OC jest dopuszczalna przy 5mln SHU.
  4. Pochodzenie – należy unikać kupowania gazów niewiadomego pochodzenia, np. na bazarach; atestowane i odpowiednio zabezpieczone gazy pieprzowe można nabyć w profesjonalnych sklepach internetowych i stacjonarnych z artykułami obronnymi; ich koszt to od 14zł wzwyż.
  5. Dodatki – warto kupić gaz pieprzowy, zawierający barwnik UV, który bardzo trudno usunąć; pomoże to policji w późniejszym zidentyfikowaniu napastnika.

Właściwe przechowywanie

Bardzo ważne, aby właścicielka gazu pieprzowego miała do niego stały dostęp w każdej sytuacji. Jeśli pojemnik noszony jest w torebce, należy zadbać o osobną kieszonkę, w której łatwo go znajdziemy i błyskawicznie wyciągniemy – bez wzbudzania podejrzeń. Z uwagi na to, że damska torebka pada często łupem złodzieja, lepiej nosić gaz w luźnej kieszeni kurtki.

Gaz pieprzowy można kupić w sklepie hotspray.pl


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku